Publications Office of the EU
Tyskland-Pirna: Byggtekniska konstruktionstjänster - Offentlig upphandling i EU
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Tyskland-Pirna: Byggtekniska konstruktionstjänster

  • Publicerat
    03/11/2012
  • Tidsfrist
    10/12/2012
  • Avbrutet
    05/07/2013
  • I dag
    04/09/2026
Status
Avbrutet
Typ av kontrakt
Services
Återstartad upphandling
No
Köpare
Landestalsperrenverwaltung des Freistaates Sachsen, Betrieb Oberes Elbtal
Plats för utförande
NUTS code: DED2F Sächsische Schweiz-Osterzgebirge
Köparens plats
NUTS code: Inte tillgängligt
Bransch (Huvudsaklig CPV-kod)
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
Totalt uppskattat kontraktsvärde (exkl. moms)
10,800,000.00 EUR
Totalt slutligt kontraktsvärde (exkl. moms)
Förfarandet är avslutat
Upphandlingens referensnummer
6.221.1061.002
Beskrivning

Die Landestalsperrenverwaltung des Freistaates Sachsen beabsichtigt den Bau von Hochwasserschutzanlagen entlang des Flusses Gottleuba zum Schutz der Ortslage Pirna. Bei den zu errichtenden Anlagen handelt es sich um Hochwasserschutzmauern sowie einzelne Sonderbauwerke.
Zum Projekt liegt teilweise die erweiterte Grundlagenermittlung vor.
Zu vergeben sind folgende Planungsleistungen:
Objektplanung für Ingenieurbauwerke nach § 42 HOAI, Leistungsphasen 2 bis 9; Fachplanungen der Tragwerksplanung nach § 49 HOAI, Leistungsphasen 1 bis 6.

Inlämningsmetod
Inte tillgängligt
Anbud kan lämnas in
Submission for all lots
Information om ett offentligt kontrakt, ramavtal eller ett dynamiskt inköpssystem
Meddelandet gäller ett offentligt kontrakt
Villkor för anbudsöppning (datum)
Kontrollera länkade dokument för detaljer
Tilldelningsmetod
The most economic tender
Uppskattat värde
10,800,000.00 EUR
Slutligt kontraktsvärde
Förfarandet är avslutat
Tilldelning av kontrakt
Förfarandet är avslutat
Förhandsinformation
Kontrakt
Tilldelning
Footnote - legal notice

Innehållet på den här sidan är enbart avsett som en extratjänst och har ingen rättslig verkan. EU-institutionerna tar inget ansvar för innehållet. De officiella versionerna av relevanta upphandlingsmeddelanden är de som offentliggörs i tillägget till Europeiska unionens officiella tidning (EUT S) och som finns tillgängliga i TED. De officiella texterna är direkt tillgängliga via länkarna på den här sidan. Läs mer i meddelandet om förklarbarhet och ansvar inom offentlig upphandling.