Publications Office of the EU
Färjetrafik Ornö-Dalarö - Offentlig upphandling i EU
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Färjetrafik Ornö-Dalarö

  • Publicerat
    24/03/2025
  • Tidsfrist
    27/06/2025
  • Tilldelat
    24/10/2025
  • I dag
    03/09/2026
Status
Tilldelat
Typ av kontrakt
Services
Återstartad upphandling
No
Köpare
Ornöfärjans samfällighetsförening
Plats för utförande
NUTS code: Flera platser för utförande
Köparens plats
NUTS code: SE110 Stockholms län
Bransch (Huvudsaklig CPV-kod)
60610000 Färjetransport
Totalt uppskattat kontraktsvärde (exkl. moms)
322,500,000.00 SEK
Totalt slutligt kontraktsvärde (exkl. moms)
576,000,000.00 SEK
Upphandlingens referensnummer
Inte tillgängligt
Beskrivning

Beställaren avser upphandla en leverantör för att driva färjetrafiken mellan Ornö och Dalarö med två färjor som har kapacitet för både fordon och passagerare. Avtalsstart beräknas till 2027-01- 01 och gäller i åtta (8) år, parterna har möjlighet att förlänga avtalet med fem (5) år i taget, upp till två (2) gånger.

Inlämningsmetod
Elektroniskt via:
https://www.e-avrop.com/ornsjo/e-Upphandling/NoticeLink.aspx?id=109874
Anbud kan lämnas in
Elektronisk inlämning: tillåtna
https://www.e-avrop.com/ornsjo/e-Upphandling/NoticeLink.aspx?id=109874
Information om ett offentligt kontrakt, ramavtal eller ett dynamiskt inköpssystem
Inte tillgängligt
Villkor för anbudsöppning (datum)
Inte tillgängligt
Plats för utförande
Tilldelningsmetod
Kriterium:
Typ: quality
Beskrivning: Kriteriet nr 2 - Anbudsgivarens resurssättning i form av personal Anbudsgivare bör i sitt anbud bifoga en beskrivning av sin resurssättning i form av personalen där tydligt framgår nedanstående information: 1. Erfarenhet och kvalifikationer hos de personer som kommer att utföra arbetet, inklusive besättning, underhållspersonal och ledning. 2. Anbudsgivarens bemanningsplan inklusive åtgärder för att hantera oförutseddbara händelser. Beskrivning bör omfatta maximalt tre (3) A-sidor i text motsvarande minst 12 pt. Anbudsgivaren ombeds att beskriva sin resurssättning med samma numrering som ovanstående punkter. Bedömningsgrund - Anbudsgivarens personal har omfattande erfarenhet och kvalifikationer som är direkt relevanta för arbetet. - Angiven beskrivning innehåller konkreta rutiner på hur anbudsgivaren säkerställer kontinuitet i bemanningen. - Anbudsgivaren presenterar en genomtänkt bemanningsplan som tydligt beskriver flexibla och proaktiva strategier som säkerställer att uppdraget ej påverkas negativt vid oförutsebara händelser.
Viktning (procentandel, exakt):
Kriterium:
Typ: quality
Beskrivning: kriteriet nr 3 - Genomförandebeskrivning Anbudsgivaren bör i sitt anbud bifoga en beskrivning av genomförande av uppdraget där tydligt framgår nedanstående information: 1. En sammanfattning av anbudsgivarens tillbudsplan/handlingsplan vid eventuella olyckor. 2. Anbudsgivarens lösning för upprätthållande av trafiken vid eventuell skada/haveri. 3. Hur anbudsgivaren planerar att säkerställa intäkter av fordon och passagerare som transporteras. 4. Hur anbudsgivaren kan säkerställa färjetrafiken långsiktigt. 5. Hantering av avfall. Beskrivning bör omfatta maximalt fem (5) A-sidor i text motsvarande minst 12 pt. Anbudsgivaren ombeds att beskriva sin genomförande beskrivning med samma numrering som ovanstående punkter. Bedömningsgrund - Anbudsgivaren redovisar på ett tydligt sätt hur sin tillbudsplan/handlingsplan identifierar potentiella olyckor och risker samt detaljerade rutiner för snabbt och effektivt hantera dessa. - Anbudsgivaren redovisar tydliga rutiner och resurser som kan tillämpas för att säkerställa trafikens kontinuitet och minimera störningar. - Anbudsgivarens beskrivning innehåller konkreta metoder för att säkerställa intäktsflöden och hantera eventuella förluster, vilket bidrar till en stabil och hållbar ekonomisk verksamhet. Anbudsgivaren redovisar långsiktiga strategier för att upprätthålla och utveckla färjetrafiken som till exempel investeringar i ny teknik och kontinuerligt innehåll, etc. - Anbudsgivaren visar förståelse för hållbar avfallshantering vilket bidrar till en miljövänlig och hållbar verksamhet.
Viktning (procentandel, exakt):
Kriterium:
Typ: quality
Beskrivning: Kriteriet nr 4 - Föreslagna fartyg för uppdraget och dess lämplighet Anbudsgivaren bör i sitt anbud bifoga en beskrivning/förteckning av tilltänkta färjor för uppdraget, där tydligt framgår nedanstående information: 1. Antal färjor som anbudsgivaren kan disponera för uppdraget och dess skick. 2. År för anskaffandet och information om underhåll och eventuella renoveringar av de enskilda färjorna. 3. Färjans kapacitet för transport av passagerare och bilar. 4. Vilka certifieringar varje enskild färja erhåller. Beskrivning bör omfatta maximal två (2) A-sidor i text motsvarande minst 12 pt. Anbudsgivaren ombeds att beskriva föreslagna fartyg för uppdraget och dess lämplighet med samma numrering som ovanstående punkter. Bedömningsgrunden - Anbudsgivaren har angett ett tillräckligt antal färjor som kan disponeras för uppdraget, vilket visar deras kapacitet att hantera projektet effektivt. - De föreslagna färjorna är i bra skick och har genomgått nödvändigt underhåll för att säkerställa driftsäkerhet och pålitlighet. - De föreslagna färjorna har tillräcklig kapacitet för att möta Beställarens behov och säkerställa en smidig och effektiv transport av både passagerare och fordon. - Anbudsgivaren har tydligt redovisat vilka certifieringar varje enskild färja har erhållit.
Viktning (procentandel, exakt):
Uppskattat värde
322,500,000.00 SEK
Slutligt kontraktsvärde
576,000,000.00 SEK
Tilldelning av kontrakt
Officiellt namn: Ornö Sjötrafik Aktiebolag
Postadress:
Ort: Ornö
Postnummer: 130 55
Land:
Förhandsinformation
Kontrakt
Tilldelning
Footnote - legal notice

Innehållet på den här sidan är enbart avsett som en extratjänst och har ingen rättslig verkan. EU-institutionerna tar inget ansvar för innehållet. De officiella versionerna av relevanta upphandlingsmeddelanden är de som offentliggörs i tillägget till Europeiska unionens officiella tidning (EUT S) och som finns tillgängliga i TED. De officiella texterna är direkt tillgängliga via länkarna på den här sidan. Läs mer i meddelandet om förklarbarhet och ansvar inom offentlig upphandling.