Publications Office of the EU
I-Ispra: Underhållstjänster för mekaniska system i JRC:s nukleära områden - Offentlig upphandling i EU
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Den här sidan innehåller innehåll som genereras automatiskt för att förbättra sökbarheten och tillgängligheten

- anger att CPV-koden har härletts från förfarandetexten

I-Ispra: Underhållstjänster för mekaniska system i JRC:s nukleära områden

  • Publicerat
    12/10/2012
  • Tidsfrist
    29/11/2012
  • Anbudsöppning
    29/11/2012
  • I dag
    01/09/2026
Status
Inlämning avslutad
Typ av kontrakt
Services
Återstartad upphandling
No
Köpare
Evropska komisija – JRC Ispra
Plats för utförande
NUTS code: Inte tillgängligt
Köparens plats
NUTS code: Inte tillgängligt
Bransch (Huvudsaklig CPV-kod)
50500000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar, metallbehållare och maskiner
Totalt uppskattat kontraktsvärde (exkl. moms)
4,000,000.00 EUR
Totalt slutligt kontraktsvärde (exkl. moms)
Inte tillgängligt
Upphandlingens referensnummer
JRC/IPR/2012/C01/008/OC.
Beskrivning

Underhållstjänsterna för mekaniska system som ska utföras för C01 (enheten för avveckling och förvaltning av kärntekniska anläggningar) avser nukleära och konventionella installationer och laboratorier (cirka 60 byggnader) tillsammans med tillhörande hjälputrustning, alla dessa (förutom ett fåtal) finns i de nukleära områdena (”klassificerade områden” i enlighet med DL230) på JRC:s anläggning i Ispra. Underhållstjänsterna berör i huvudsak system, installationer och distributionsnätverk för vätskor och gaser (industrivatten, kallvatten och hett vatten till fjärrvärme, dricksvatten, installationer för brandbekämpning, tryckluft, vakuumsystem, konventionell ventilation och ventilation för kärntekniska anläggningar) och dessas komponenter (pumpar, ventiler, tankar, rör, motorer, ventilationsmaskineri, luftkonditioneringsapparater etc.). Huvuddelen av tjänsteverksamheten kommer att beröra planerat (förebyggande) och/eller särskilt (avhjälpande) underhåll som genomförs på plats. I anslutning till det senare kan de begärda tjänsterna även inbegripa utförlig och verkställande projektering för och anläggning av nya system som en förlängning av och/eller ett ersättande av ett befintligt system/en befintlig installation.

Inlämningsmetod
Inte tillgängligt
Anbud kan lämnas in
Submission for all lots
Information om ett offentligt kontrakt, ramavtal eller ett dynamiskt inköpssystem
Upphandlingen involverar upprättandet av ett ramavtal
Ramavtal med several Aktörer
Villkor för anbudsöppning (datum)
29/11/2012 14:30
Plats för utförande
Inte tillgängligt
Tilldelningsmetod
The most economic tender
Uppskattat värde
4,000,000.00 EUR
Slutligt kontraktsvärde
Inte tillgängligt
Tilldelning av kontrakt
Inte tillgängligt
Förhandsinformation
Kontrakt
Tilldelning
Footnote - legal notice

Innehållet på den här sidan är enbart avsett som en extratjänst och har ingen rättslig verkan. EU-institutionerna tar inget ansvar för innehållet. De officiella versionerna av relevanta upphandlingsmeddelanden är de som offentliggörs i tillägget till Europeiska unionens officiella tidning (EUT S) och som finns tillgängliga i TED. De officiella texterna är direkt tillgängliga via länkarna på den här sidan. Läs mer i meddelandet om förklarbarhet och ansvar inom offentlig upphandling.