Publications Office of the EU
Serviço de ferry Ornö-Dalarö - Concursos da UE
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Esta página contém conteúdo gerado automaticamente para melhorar a facilidade de localização e a acessibilidade

- assinala texto traduzido automaticamente para a sua língua de navegação

Serviço de ferry Ornö-Dalarö

  • Publicado
    24/03/2025
  • Prazo limite
    27/06/2025
  • Adjudicado
    24/10/2025
  • Hoje
    02/09/2026
Estado
Adjudicado
Tipo de contrato
Services
Renovável
No
Comprador
Ornöfärjans samfällighetsförening
Local de execução
NUTS code: Vários locais de execução
Localização do comprador
NUTS code: SE110 Stockholms län
Setor de atividade (CPV principal)
60610000 Serviços de transporte por barcos de passagem (ferries)
Montante total estimado do contrato (sem IVA)
322,500,000.00 SEK
Montante total final do contrato (sem IVA)
576,000,000.00 SEK
Número de referência do concurso
Não disponível
Descrição

O cliente tenciona contratar um fornecedor para explorar serviços de ferry entre Ornö e Dalarö com dois ferries com capacidade para veículos e passageiros. O início do acordo está estimado em 2027-01-01 e é válido por oito (8) anos, as partes têm a possibilidade de prorrogar o acordo por cinco (5) anos de cada vez, até duas (2) vezes.

Modo de apresentação
Contacto eletrónico alternativo:
https://www.e-avrop.com/ornsjo/e-Upphandling/NoticeLink.aspx?id=109874
Podem ser apresentadas propostas
Apresentação por via eletrónica: permitido
https://www.e-avrop.com/ornsjo/e-Upphandling/NoticeLink.aspx?id=109874
Informações sobre um contrato público, um acordo-quadro ou um sistema de aquisição dinâmico
Não disponível
Condições de abertura do concurso (data)
Não disponível
Local de execução
Método de adjudicação
Critério:
Tipo: quality
Descrição: Kriteriet nr 2 - Anbudsgivarens resurssättning i form av personal Anbudsgivare bör i sitt anbud bifoga en beskrivning av sin resurssättning i form av personalen där tydligt framgår nedanstående information: 1. Erfarenhet och kvalifikationer hos de personer som kommer att utföra arbetet, inklusive besättning, underhållspersonal och ledning. 2. Anbudsgivarens bemanningsplan inklusive åtgärder för att hantera oförutseddbara händelser. Beskrivning bör omfatta maximalt tre (3) A-sidor i text motsvarande minst 12 pt. Anbudsgivaren ombeds att beskriva sin resurssättning med samma numrering som ovanstående punkter. Bedömningsgrund - Anbudsgivarens personal har omfattande erfarenhet och kvalifikationer som är direkt relevanta för arbetet. - Angiven beskrivning innehåller konkreta rutiner på hur anbudsgivaren säkerställer kontinuitet i bemanningen. - Anbudsgivaren presenterar en genomtänkt bemanningsplan som tydligt beskriver flexibla och proaktiva strategier som säkerställer att uppdraget ej påverkas negativt vid oförutsebara händelser.
Ponderação (percentagem, valor exato):
Critério:
Tipo: quality
Descrição: kriteriet nr 3 - Genomförandebeskrivning Anbudsgivaren bör i sitt anbud bifoga en beskrivning av genomförande av uppdraget där tydligt framgår nedanstående information: 1. En sammanfattning av anbudsgivarens tillbudsplan/handlingsplan vid eventuella olyckor. 2. Anbudsgivarens lösning för upprätthållande av trafiken vid eventuell skada/haveri. 3. Hur anbudsgivaren planerar att säkerställa intäkter av fordon och passagerare som transporteras. 4. Hur anbudsgivaren kan säkerställa färjetrafiken långsiktigt. 5. Hantering av avfall. Beskrivning bör omfatta maximalt fem (5) A-sidor i text motsvarande minst 12 pt. Anbudsgivaren ombeds att beskriva sin genomförande beskrivning med samma numrering som ovanstående punkter. Bedömningsgrund - Anbudsgivaren redovisar på ett tydligt sätt hur sin tillbudsplan/handlingsplan identifierar potentiella olyckor och risker samt detaljerade rutiner för snabbt och effektivt hantera dessa. - Anbudsgivaren redovisar tydliga rutiner och resurser som kan tillämpas för att säkerställa trafikens kontinuitet och minimera störningar. - Anbudsgivarens beskrivning innehåller konkreta metoder för att säkerställa intäktsflöden och hantera eventuella förluster, vilket bidrar till en stabil och hållbar ekonomisk verksamhet. Anbudsgivaren redovisar långsiktiga strategier för att upprätthålla och utveckla färjetrafiken som till exempel investeringar i ny teknik och kontinuerligt innehåll, etc. - Anbudsgivaren visar förståelse för hållbar avfallshantering vilket bidrar till en miljövänlig och hållbar verksamhet.
Ponderação (percentagem, valor exato):
Critério:
Tipo: quality
Descrição: Kriteriet nr 4 - Föreslagna fartyg för uppdraget och dess lämplighet Anbudsgivaren bör i sitt anbud bifoga en beskrivning/förteckning av tilltänkta färjor för uppdraget, där tydligt framgår nedanstående information: 1. Antal färjor som anbudsgivaren kan disponera för uppdraget och dess skick. 2. År för anskaffandet och information om underhåll och eventuella renoveringar av de enskilda färjorna. 3. Färjans kapacitet för transport av passagerare och bilar. 4. Vilka certifieringar varje enskild färja erhåller. Beskrivning bör omfatta maximal två (2) A-sidor i text motsvarande minst 12 pt. Anbudsgivaren ombeds att beskriva föreslagna fartyg för uppdraget och dess lämplighet med samma numrering som ovanstående punkter. Bedömningsgrunden - Anbudsgivaren har angett ett tillräckligt antal färjor som kan disponeras för uppdraget, vilket visar deras kapacitet att hantera projektet effektivt. - De föreslagna färjorna är i bra skick och har genomgått nödvändigt underhåll för att säkerställa driftsäkerhet och pålitlighet. - De föreslagna färjorna har tillräcklig kapacitet för att möta Beställarens behov och säkerställa en smidig och effektiv transport av både passagerare och fordon. - Anbudsgivaren har tydligt redovisat vilka certifieringar varje enskild färja har erhållit.
Ponderação (percentagem, valor exato):
Valor estimado
322,500,000.00 SEK
Valor final do contrato
576,000,000.00 SEK
Adjudicação do contrato
Designação oficial: Ornö Sjötrafik Aktiebolag
Endereço postal:
Localidade: Ornö
Código postal: 130 55
País:
Informações prévias
Contrato
Adjudicação
Footnote - legal notice

Os conteúdos publicados nesta página constituem apenas um serviço complementar e não produzem efeitos jurídicos. As Instituições da União não assumem qualquer responsabilidade por estes conteúdos. As versões oficiais dos anúncios de concursos públicos são as publicadas no Suplemento do Jornal Oficial da União Europeia e disponíveis no TED. É possível aceder diretamente a esses textos oficiais através das ligações incluídas nesta página. Para mais informações, consulte a declaração relativa à explicabilidade e responsabilidade em matéria de contratação pública.