17.11.2004   

EN

Official Journal of the European Union

L 341/23


COUNCIL DECISION

of 26 July 2004

appointing a German alternate member of the Committee of the Regions

(2004/768/EC)

THE COUNCIL OF THE EUROPEAN UNION,

Having regard to the Treaty establishing the European Community, and in particular Article 263 thereof,

Having regard to the proposal from the German Government,

Whereas:

(1)

On 22 January 2002 the Council adopted Decision 2002/60/EC appointing the members and alternate members of the Committee of the Regions (1).

(2)

A seat as an alternate member of the Committee of the Regions has become vacant following the resignation of Mr Ole VON BEUST, notified to the Council on 7 July 2004,

HAS DECIDED AS FOLLOWS:

Sole Article

Mr Roger KUSCH, Justizsenator, is hereby appointed an alternate member of the Committee of the Regions in place of Mr Ole VON BEUST for the remainder of his term of office, which runs until 25 January 2006.

Done at Brussels, 26 July 2004.

For the Council

The President

B. R. BOT


(1)  OJ L 24, 26.1.2002, p. 38.