Publications Office of the EU
GR-Athene: Werkzaamheden voor hoogwaterpreventie - EU-aanbestedingen
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Deze pagina bevat inhoud die automatisch wordt gegenereerd om de vindbaarheid en toegankelijkheid te verbeteren

- staat bij CPV-codes die zijn afgeleid uit de tekst van de procedure

GR-Athene: Werkzaamheden voor hoogwaterpreventie

  • Gunning
    29/06/2012
  • Vandaag
    01/09/2026
Status
Gunning
Soort contract
Works
Verlenging voorzien
No
Koper
Niet beschikbaar
Plaats van uitvoering
NUTS code: Meerdere plaatsen van uitvoering
Locatie van de koper
NUTS code: Niet beschikbaar
Sector (CPV)
45246400 Werkzaamheden voor hoogwaterpreventie
Totale geraamde waarde van de opdracht (excl. Btw)
10,504,201.68
Totale definitieve waarde van de opdracht (excl. btw)
5,845,850.68 EUR
Referentienummer inschrijving
Niet beschikbaar
Beschrijving

Τα έργα που περιλαμβάνονται στην παρούσα εργολαβία είναι αντιπλημμυρικά έργα και έργα ανάσχεσης της διάβρωσης των ορεινών λεκανών για την προστασία των συλλεκτήρων και του λιμναίου περιβάλλοντος (ξερολιθιές, αναβαθμοί, φυτοτεχνικά έργα, συρματόφραγματα, διαμορφώσεις κοίτης και λοιπές παρεμβάσεις) εκτείνονται ανατολικά και βορειοανατολικά της λίμνης Κάρλας και έχουν αφετηρία από τα νότια τον οικισμό της Κάτω Κερασιάς και πέρας στα βόρεια τον οικισμό της Ανάβρας. Οι κύριοι οικισμοί που περιλαμβάνονται στην έκταση των έργων είναι αυτοί της Κάτω Κερασιάς, του Καλαμακίου,της Ανάβρας καθώς και βορειοδυτικά οι οικισμοί του Πλατυκάμπου, της Γλαύκης και της Μέλισσας οι οποίοι ανήκουν στους Νομούς Μαγνησίας και Λαρίσης.
Τα παραπάνω έργα διακρίνονται σε δύο επιμέρους ομάδες.
Ομάδα Α: Πεδινά Αντιπλημμυρικά έργα.
Ομάδα Β: Ορεινά Αντιπλημμυρικά έργα.
Συνοπτικά για την ομάδα Α ισχύουν τα ακόλουθα.
Τα πεδινά αντιπλημμυρικά έργα αφορούν συγκεκριμένα:
1) Tην διευθέτηση του χειμάρρου Άμυρου.
2) Την διευθέτηση του ρέματος της Ανάβρας.
3) Τα έργα του ρέματος οικισμού Ανάβρας που διέρχεται μέσα από τον οικισμό της Ανάβρας αποτελούν τη συνέχεια των έργων διευθέτησης του χ. Άμυρου εκ των ανάντη.
4) Τα έργα διαμόρφωσης σταθερής διατομής κοίτης του ρέματος Καλαμακίου
5) Τα έργα διαμόρφωσης διατομής κοίτης στον Κερασιώτη περιλαμβάνουν έργα εντός κοίτης αλλά και τα απαραίτητα συνοδά αντιπλημμυρικά έργα εκτός κοίτης.
6) Την κατασκευή μικρών φραγμάτων υπερχείλισης στην αρδευτική διώρυγα 2Δ και στις αποχετευτικές τάφρους 6Τ και 7Τ
7) Ένα ρουφράκτη στη τάφρο 7Τ
Συνοπτικά για την ομάδα Β ισχύουν τα ακόλουθα.
Τα Ορεινά Αντιπλημμυρικά έργα αφορούν συγκεκριμένα:
Φυτοτεχνικά – αντιδιαβρωτικά έργα σε ορεινές περιοχές των Νομών Λαρίσης και Μαγνησίας που περιλαμβάνουν τα παρακάτω:
1) Πρόκειται για φυτοτεχνικά έργα και μέτρα διαχείρισης με σκοπό την ίδρυση φυτοκοινωνιών ώστε να προστατευθούν οι επιφάνειες αυτές και να ρυθμισθεί η δίαιτα των ρεμάτων και να αξιοποιηθούν τα ύδατα και ο χειμαρρικός χώρος τους.
2) Έργα αργολιθοδομής (μικρού ύψους πεζούλες), πρόκειται για κατασκευή μικρών λιθοφραγμάτων σε μικρές χαραδρώσεις για την αποτροπή της αξονικής διάβρωσης και τη συγκράτηση φερτών υλών.
3) Έργα αναβαθμών, είτε από σκυρόδεμα ως φράγματα βάρους ύψους 2 μέτρων, από σκυρόδεμα, είτε από συρματόπλεκτα κιβώτια με ξερολιθιές - λίθους (σαρζανέτ).

Inschrijvingsmethode
Niet beschikbaar
Inschrijven mogelijk
Not applicable
Informatie over een overheidsopdracht, raamovereenkomst of dynamisch aankoopsysteem (DPS)
Niet beschikbaar
Omstandigheden waarin inschrijvingen worden geopend (datum)
Niet beschikbaar
CPV-code
Gunningsmethode
Lowest price
Geraamde waarde
10,504,201.68
Definitieve waarde van de opdracht
5,845,850.68 EUR
Gunning van het contract
Officiële naam: Ηλιοχώρα ΑΕ
Postadres: Μεσογείων 85
Stad: Αθήνα
Postcode: 115 26
Land: GRC
Voorafgaande informatie
Opdracht
Gunning
Footnote - legal notice

De inhoud van deze pagina is louter bedoeld als extra service en is juridisch niet bindend. De instellingen van de Unie aanvaarden geen aansprakelijkheid voor de inhoud. Aankondigingen van aanbestedingen worden officieel bekendgemaakt in het Supplement op het Publicatieblad van de Europese Unie en zijn beschikbaar via TED. Die officiële versies zijn rechtstreeks toegankelijk via de links op deze pagina. Zie voor meer informatie de mededeling inzake verklaarbaarheid en aansprakelijkheid bij overheidsopdrachten.