Publications Office of the EU
Servizz ta' laneċ Ornö-Dalarö - Offerti tal-UE
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Din il-paġna fiha kontenut iġġenerat awtomatikament biex itejjeb is-sejbien u l-aċċessibbiltà

- jindika test tradott awtomatikament fil-lingwa tal-browser tiegħek

Servizz ta' laneċ Ornö-Dalarö

  • Ippubblikat
    24/03/2025
  • Skadenza
    27/06/2025
  • Aġġudikat
    24/10/2025
  • Illum
    02/09/2026
Status
Aġġudikat
Tip ta’ kuntratt
Services
Suġġett għat-Tiġdid
No
Xerrej
Ornöfärjans samfällighetsförening
Post tal-prestazzjoni
NUTS code: Post multiplu ta’ prestazzjoni
Post tax-xerrej
NUTS code: SE110 Stockholms län
Settur tan-negozju (CPV ewlieni)
60610000 Servizzi tat-trasport bil-laneċ
Stima tal-valur totali tal-kuntratt (eskluża l-VAT)
322,500,000.00 SEK
Valur totali finali tal-kuntratt (eskluża l-VAT)
576,000,000.00 SEK
Numru ta’ referenza tal-offerta
Mhux disponibbli
Deskrizzjoni

Il-klijent beħsiebu jakkwista fornitur biex jopera servizzi ta’ laneċ bejn Ornö u Dalarö b’żewġ laneċ b’kapaċità kemm għall-vetturi kif ukoll għall-passiġġieri. Il-bidu tal-ftehim huwa stmat għal 2027-01-01 u huwa validu għal tmien (8) snin, il-partijiet għandhom il-possibbiltà li jestendu l-ftehim għal ħames (5) snin kull darba, sa żewġ (2) darbiet.

Metodu ta' Sottomissjoni
Elettronika permezz ta’:
https://www.e-avrop.com/ornsjo/e-Upphandling/NoticeLink.aspx?id=109874
Jistgħu jiġu sottomessi offerti
Sottomissjoni elettronika: permess
https://www.e-avrop.com/ornsjo/e-Upphandling/NoticeLink.aspx?id=109874
Informazzjoni dwar kuntratt pubbliku, ftehim ta' qafas jew sistema dinamika ta' xiri (DSX)
Mhux disponibbli
Kundizzjonijiet għall-ftuħ tal-offerti (data)
Mhux disponibbli
Post tal-prestazzjoni
Metodu tal-għoti
Kriterju:
Tip: quality
Deskrizzjoni: Kriteriet nr 2 - Anbudsgivarens resurssättning i form av personal Anbudsgivare bör i sitt anbud bifoga en beskrivning av sin resurssättning i form av personalen där tydligt framgår nedanstående information: 1. Erfarenhet och kvalifikationer hos de personer som kommer att utföra arbetet, inklusive besättning, underhållspersonal och ledning. 2. Anbudsgivarens bemanningsplan inklusive åtgärder för att hantera oförutseddbara händelser. Beskrivning bör omfatta maximalt tre (3) A-sidor i text motsvarande minst 12 pt. Anbudsgivaren ombeds att beskriva sin resurssättning med samma numrering som ovanstående punkter. Bedömningsgrund - Anbudsgivarens personal har omfattande erfarenhet och kvalifikationer som är direkt relevanta för arbetet. - Angiven beskrivning innehåller konkreta rutiner på hur anbudsgivaren säkerställer kontinuitet i bemanningen. - Anbudsgivaren presenterar en genomtänkt bemanningsplan som tydligt beskriver flexibla och proaktiva strategier som säkerställer att uppdraget ej påverkas negativt vid oförutsebara händelser.
Fattur ta’ ponderazzjoni (persentaġġ, eżatt) :
Kriterju:
Tip: quality
Deskrizzjoni: kriteriet nr 3 - Genomförandebeskrivning Anbudsgivaren bör i sitt anbud bifoga en beskrivning av genomförande av uppdraget där tydligt framgår nedanstående information: 1. En sammanfattning av anbudsgivarens tillbudsplan/handlingsplan vid eventuella olyckor. 2. Anbudsgivarens lösning för upprätthållande av trafiken vid eventuell skada/haveri. 3. Hur anbudsgivaren planerar att säkerställa intäkter av fordon och passagerare som transporteras. 4. Hur anbudsgivaren kan säkerställa färjetrafiken långsiktigt. 5. Hantering av avfall. Beskrivning bör omfatta maximalt fem (5) A-sidor i text motsvarande minst 12 pt. Anbudsgivaren ombeds att beskriva sin genomförande beskrivning med samma numrering som ovanstående punkter. Bedömningsgrund - Anbudsgivaren redovisar på ett tydligt sätt hur sin tillbudsplan/handlingsplan identifierar potentiella olyckor och risker samt detaljerade rutiner för snabbt och effektivt hantera dessa. - Anbudsgivaren redovisar tydliga rutiner och resurser som kan tillämpas för att säkerställa trafikens kontinuitet och minimera störningar. - Anbudsgivarens beskrivning innehåller konkreta metoder för att säkerställa intäktsflöden och hantera eventuella förluster, vilket bidrar till en stabil och hållbar ekonomisk verksamhet. Anbudsgivaren redovisar långsiktiga strategier för att upprätthålla och utveckla färjetrafiken som till exempel investeringar i ny teknik och kontinuerligt innehåll, etc. - Anbudsgivaren visar förståelse för hållbar avfallshantering vilket bidrar till en miljövänlig och hållbar verksamhet.
Fattur ta’ ponderazzjoni (persentaġġ, eżatt) :
Kriterju:
Tip: quality
Deskrizzjoni: Kriteriet nr 4 - Föreslagna fartyg för uppdraget och dess lämplighet Anbudsgivaren bör i sitt anbud bifoga en beskrivning/förteckning av tilltänkta färjor för uppdraget, där tydligt framgår nedanstående information: 1. Antal färjor som anbudsgivaren kan disponera för uppdraget och dess skick. 2. År för anskaffandet och information om underhåll och eventuella renoveringar av de enskilda färjorna. 3. Färjans kapacitet för transport av passagerare och bilar. 4. Vilka certifieringar varje enskild färja erhåller. Beskrivning bör omfatta maximal två (2) A-sidor i text motsvarande minst 12 pt. Anbudsgivaren ombeds att beskriva föreslagna fartyg för uppdraget och dess lämplighet med samma numrering som ovanstående punkter. Bedömningsgrunden - Anbudsgivaren har angett ett tillräckligt antal färjor som kan disponeras för uppdraget, vilket visar deras kapacitet att hantera projektet effektivt. - De föreslagna färjorna är i bra skick och har genomgått nödvändigt underhåll för att säkerställa driftsäkerhet och pålitlighet. - De föreslagna färjorna har tillräcklig kapacitet för att möta Beställarens behov och säkerställa en smidig och effektiv transport av både passagerare och fordon. - Anbudsgivaren har tydligt redovisat vilka certifieringar varje enskild färja har erhållit.
Fattur ta’ ponderazzjoni (persentaġġ, eżatt) :
Valur stmat
322,500,000.00 SEK
Valur kuntrattwali finali
576,000,000.00 SEK
Għoti tal-kuntratt
Isem uffiċjali: Ornö Sjötrafik Aktiebolag
Indirizz postali:
Belt: Ornö
Kodiċi postali: 130 55
Pajjiż:
Informazzjoni minn qabel
Kuntratt
Għoti
Footnote - legal notice

Dan il-kontenut ippubblikat f’din il-paġna hu maħsub purament bħala servizz addizzjonali u m’għandu ebda effett legali. L-istituzzjonijiet tal-Unjoni ma jassumu ebda responsabbiltà għall-kontenut tiegħu. Il-verżjonijiet uffiċjali tal-avviżi rilevanti dwar l-offerti huma dawk ippubblikati fis-Suppliment tal-Ġurnal Uffiċjali tal-Unjoni Ewropea u disponibbli fit-TED. Dawk it-testi uffiċjali huma aċċessibbli direttament permezz tal-links inkorporati f’din il-paġna. Għal aktar informazzjoni jekk jogħġbok ara l-Avviż ta’ Spjegabbiltà u Responsabbiltà tal-Akkwist Pubbliku.