Publications Office of the EU
Keltų paslaugos Ornö-Dalarö - ES konkursai
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Šiame puslapyje yra automatiškai sukurtas turinys, siekiant pagerinti surandamumą ir prieinamumą

- nurodo automatiškai į jūsų naršymo kalbą išverstą tekstą

Keltų paslaugos Ornö-Dalarö

  • Paskelbta
    24/03/2025
  • Galutinis terminas
    27/06/2025
  • Skirta
    24/10/2025
  • Šiandien
    02/09/2026
Būsena
Skirta
Sutarties tipas
Services
Atnaujinta procedūra
No
Pirkėjas
Ornöfärjans samfällighetsförening
Sutarties vykdymo vieta
NUTS code: Kelios vykdymo vietos
Pirkėjo vieta
NUTS code: SE110 Stockholms län
Verslo sektorius (pagrindinis BVPŽ)
60610000 Keltų transporto paslaugos
Bendra numatoma sutarties vertė (be PVM)
322,500,000.00 SEK
Bendra galutinė sutarties vertė (be PVM)
576,000,000.00 SEK
Pasiūlymo referencinis numeris
Nėra
Aprašymas

Klientas ketina įsigyti tiekėją, kuris teiktų keltų paslaugas tarp Orno ir Dalarės dviem keltais, skirtais tiek transporto priemonėms, tiek keleiviams. Numatoma susitarimo pradžia – 2027 01 01 ir jis galioja aštuonerius (8) metus, šalys turi galimybę vienu metu pratęsti susitarimą penkeriems (5) metams, bet ne daugiau kaip du (2) kartus.

Pateikimo būdas
Elektroniniu būdu naudojant:
https://www.e-avrop.com/ornsjo/e-Upphandling/NoticeLink.aspx?id=109874
Pasiūlymus galima teikti
Elektroninis pateikimas: leidžiama
https://www.e-avrop.com/ornsjo/e-Upphandling/NoticeLink.aspx?id=109874
Informacija apie viešojo pirkimo sutartį, preliminariąją sutartį arba dinaminę pirkimo sistemą (DPS).
Nėra
Susipažinimo su pasiūlymais sąlygos (data)
Nėra
Sutarties vykdymo vieta
Award method
Kriterijus:
Tipas: quality
Aprašymas: Kriteriet nr 2 - Anbudsgivarens resurssättning i form av personal Anbudsgivare bör i sitt anbud bifoga en beskrivning av sin resurssättning i form av personalen där tydligt framgår nedanstående information: 1. Erfarenhet och kvalifikationer hos de personer som kommer att utföra arbetet, inklusive besättning, underhållspersonal och ledning. 2. Anbudsgivarens bemanningsplan inklusive åtgärder för att hantera oförutseddbara händelser. Beskrivning bör omfatta maximalt tre (3) A-sidor i text motsvarande minst 12 pt. Anbudsgivaren ombeds att beskriva sin resurssättning med samma numrering som ovanstående punkter. Bedömningsgrund - Anbudsgivarens personal har omfattande erfarenhet och kvalifikationer som är direkt relevanta för arbetet. - Angiven beskrivning innehåller konkreta rutiner på hur anbudsgivaren säkerställer kontinuitet i bemanningen. - Anbudsgivaren presenterar en genomtänkt bemanningsplan som tydligt beskriver flexibla och proaktiva strategier som säkerställer att uppdraget ej påverkas negativt vid oförutsebara händelser.
Lyginamasis svoris (procentinė dalis, tikslus skaičius) :
Kriterijus:
Tipas: quality
Aprašymas: kriteriet nr 3 - Genomförandebeskrivning Anbudsgivaren bör i sitt anbud bifoga en beskrivning av genomförande av uppdraget där tydligt framgår nedanstående information: 1. En sammanfattning av anbudsgivarens tillbudsplan/handlingsplan vid eventuella olyckor. 2. Anbudsgivarens lösning för upprätthållande av trafiken vid eventuell skada/haveri. 3. Hur anbudsgivaren planerar att säkerställa intäkter av fordon och passagerare som transporteras. 4. Hur anbudsgivaren kan säkerställa färjetrafiken långsiktigt. 5. Hantering av avfall. Beskrivning bör omfatta maximalt fem (5) A-sidor i text motsvarande minst 12 pt. Anbudsgivaren ombeds att beskriva sin genomförande beskrivning med samma numrering som ovanstående punkter. Bedömningsgrund - Anbudsgivaren redovisar på ett tydligt sätt hur sin tillbudsplan/handlingsplan identifierar potentiella olyckor och risker samt detaljerade rutiner för snabbt och effektivt hantera dessa. - Anbudsgivaren redovisar tydliga rutiner och resurser som kan tillämpas för att säkerställa trafikens kontinuitet och minimera störningar. - Anbudsgivarens beskrivning innehåller konkreta metoder för att säkerställa intäktsflöden och hantera eventuella förluster, vilket bidrar till en stabil och hållbar ekonomisk verksamhet. Anbudsgivaren redovisar långsiktiga strategier för att upprätthålla och utveckla färjetrafiken som till exempel investeringar i ny teknik och kontinuerligt innehåll, etc. - Anbudsgivaren visar förståelse för hållbar avfallshantering vilket bidrar till en miljövänlig och hållbar verksamhet.
Lyginamasis svoris (procentinė dalis, tikslus skaičius) :
Kriterijus:
Tipas: quality
Aprašymas: Kriteriet nr 4 - Föreslagna fartyg för uppdraget och dess lämplighet Anbudsgivaren bör i sitt anbud bifoga en beskrivning/förteckning av tilltänkta färjor för uppdraget, där tydligt framgår nedanstående information: 1. Antal färjor som anbudsgivaren kan disponera för uppdraget och dess skick. 2. År för anskaffandet och information om underhåll och eventuella renoveringar av de enskilda färjorna. 3. Färjans kapacitet för transport av passagerare och bilar. 4. Vilka certifieringar varje enskild färja erhåller. Beskrivning bör omfatta maximal två (2) A-sidor i text motsvarande minst 12 pt. Anbudsgivaren ombeds att beskriva föreslagna fartyg för uppdraget och dess lämplighet med samma numrering som ovanstående punkter. Bedömningsgrunden - Anbudsgivaren har angett ett tillräckligt antal färjor som kan disponeras för uppdraget, vilket visar deras kapacitet att hantera projektet effektivt. - De föreslagna färjorna är i bra skick och har genomgått nödvändigt underhåll för att säkerställa driftsäkerhet och pålitlighet. - De föreslagna färjorna har tillräcklig kapacitet för att möta Beställarens behov och säkerställa en smidig och effektiv transport av både passagerare och fordon. - Anbudsgivaren har tydligt redovisat vilka certifieringar varje enskild färja har erhållit.
Lyginamasis svoris (procentinė dalis, tikslus skaičius) :
Apskaičiuotoji vertė
322,500,000.00 SEK
Galutinė sutarties vertė
576,000,000.00 SEK
Sutarties sudarymas
Vietovė: Ornö Sjötrafik Aktiebolag
Pašto adresas:
Vietovė: Ornö
Pašto kodas: 130 55
Šalis:
Išankstinė informacija
Sutartis
Sutarties sudarymas
Footnote - legal notice

Šiame puslapyje skelbiamas turinys yra tik papildoma paslauga ir neturi teisinės galios. Europos Sąjungos institucijos nėra teisiškai atsakingos už jo turinį. Oficialios atitinkamų skelbimų apie pirkimą versijos yra paskelbtos Europos Sąjungos oficialiojo leidinio priede ir pateiktos TED. Oficialūs tekstai tiesiogiai prieinami naudojantis šiame puslapyje pateikiamomis nuorodomis. Daugiau informacijos rasite pranešime dėl viešųjų pirkimų paaiškinamumo ir atsakomybės.