Publications Office of the EU
Grecia-Nea Moydania: Lavori di costruzione di strade - Gare d’appalto dell’UE
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Grecia-Nea Moydania: Lavori di costruzione di strade

  • Pubblicato
    15/11/2017
  • Termine
    15/12/2017
  • Apertura delle offerte
    20/12/2017
  • Aggiudicato
    17/07/2018
  • Oggi
    06/09/2026
Stato
Aggiudicati
Tipo di contratto
Works
Rinnovo
No
Committente
Δήμος Νέας Προποντίδας
Luogo di esecuzione
NUTS code: EL527 Χαλκιδική
Sede del committente
NUTS code: Non disponibile
Settore di attività (codice CPV principale)
45233120 Lavori di costruzione di strade
Valore totale stimato dell'appalto (IVA esclusa)
9,274,193.55 EUR
Valore totale finale dell'appalto (IVA esclusa)
Non disponibile
Numero di riferimento dell'appalto
Non disponibile
Descrizione

Το υπό δημοπράτηση έργο, περιλαμβάνει βασικά τα εξής:
α) την ασφαλτόστρωση υφιστάμενων δημοτικών οδών, εντός των οικισμών, οι οποίες σύμφωνα με τις Οδηγίες Μελετών Οδικών Έργων - Λειτουργική Κατάταξη Οδικού Δικτύου (Ο.Μ.Ο.Ε. - Λ.Κ.Ο.Δ.) κατατάσσεται στην κατηγορία ΔV. Βασική αρχή του σχεδιασμού, αποτελεί η διατήρηση της υφιστάμενης γεωμετρίας της χάραξης, δηλαδή η όσο το δυνατόν τήρηση υφιστάμενων χαράξεων και δεσμεύσεων από ιδιοκτησίες, με στόχο τον περιορισμό του κόστους κατασκευής. Η χάραξη ακολουθεί —ανά περίπτωση— τις υφιστάμενες οδούς εντός των οικισμών, σε όλο το μήκος τους, τόσο οριζοντιογραφικά όσο και μηκοτομικά, προσαρμοζόμενη στο υφιστάμενο ανάγλυφο και βελτιώνοντάς το, όπου είναι δυνατόν, ώστε να βελτιωθούν οι συνθήκες κυκλοφορίας και να περιοριστούν οι απαιτήσεις χωματουργικών εργασιών. Η τυπική διατομή, η οποία εφαρμόζεται —ώστε να πληρούνται οι παραπάνω απαιτήσεις— προσομοιάζει τη διατομή ε2 των Ο.Μ.Ο.Ε.. Η ταχύτητα μελέτης είναι 50Km/h και το όριο ταχύτητας κυμαίνεται από 20Km/h έως 50Km/h, ανάλογα με τις τιμές που λαμβάνουν οι οριζοντιογραφικές και μηκοτομηκές καμπύλες της οδού. Καθώς, οι υπό μελέτη οδοί εντός των οικισμών, θα χρησιμοποιούνται κυρίως, για τη διέλευση οχημάτων, προτείνεται —εν γένει— η διατήρηση της σκάφης των υφιστάμενων οδών σε όλο το μήκος τους και κατόπιν, η έναρξη εργασιών φρεζαρίσματος και επίστρωσης των ασφαλτικών στρώσεων. Υλικά οδοστρωσίας θα τοποθετούνται ανά περίπτωση και μόνον τοπικά, σε θέσεις όπου αυτό κρίνεται απαραίτητο, για τη βελτίωση της φέρουσας ικανότητας της οδού. Οι ανάγκες υλικών οδοστρωσίας και ασφαλτικών, θα καλυφθούν από νόμιμα λατομεία. Το σύνολο των προτεινόμενων υλικών - εργασιών, θα καλύπτει πλήρως τις απαιτήσεις των Ελληνικών Τεχνικών Προδιαγραφών (Ε.ΤΕ.Π.), (ΦΕΚ Β’ 2221/30.7.2012)·
β) τη διαμόρφωση των οδών Θεσσαλονίκης και Παναγίας Κορυφινής, εντός του οικισμού των Ν. Μουδανιών, με την εκατέρωθεν κατασκευή πεζοδρομίων, την τοποθέτηση ιστών φωτισμού και την τοπική διαμόρφωση χώρων πρασίνου·
γ) τη διαμόρφωση 5 κοινόχρηστων χώρων (πλατείες), στον οικισμό των Ν. Μουδανιών (έναντι Ι.Ν Παναγίας Κορυφινής, περιοχή Κ.Τ.Ε.Λ., περιοχή νηπιαγωγείου Ελαιώνα (2 θέσεις), περιοχή μουσείου αλιευτικών σκαφών)·
δ) τη διαμόρφωση κεντρικών οδών, εντός των οικισμών της Δ.Ε Μουδανιών, με την κατασκευή πεζοδρομίων και την τοποθέτηση φωτιστικών ιστών·
ε) την κατασκευή έργων αποχέτευσης των ομβρίων υδάτων (τεχνικά, φρεάτια κ.λπ.), σε διάφορους οικισμούς της Δ.Ε Μουδανιών (Ν. Μουδανιά, Πορταριά, Διονυσίου, Φλογητά)·
στ) την αντικατάσταση υφιστάμενου ανεπαρκούς τμήματος δικτύου αποχέτευσης, στον οικισμό Ν. Μουδανιών.

Modalità di presentazione
Le offerte o le domande di partecipazione devono essere inviate al seguente indirizzo:
Denominazione ufficiale: Δήμος Νέας Προποντίδας
Indirizzo postale: Μεγάλου Αλεξάνδρου 26
Località: Νέα Μουδανιά
Codice postale: 632 00
Paese: GRC
Referente: Δήμος Νέας Προποντίδας
Le offerte possono essere presentate
Submission for all lots
Informazioni relative a un appalto pubblico, un accordo quadro o un sistema dinamico di acquisizione (SDA)
Il bando o avviso comporta un appalto pubblico
Condizioni per l'apertura delle offerte (data)
20/12/2017 10:00
Luogo di esecuzione
Metodo di aggiudicazione
Lowest price
Valore stimato
9,274,193.55 EUR
Valore finale dell'appalto
Non disponibile
Aggiudicazione dell'appalto
Denominazione ufficiale: Κ/Ξ: Τεχνική Ανάπτυξη Α.Τ.Ε.Β.Ε. - Τάλως Α.Τ.Ε.
Indirizzo postale: Μπαστιά Κωστή 8
Località: Κοζάνη
Codice postale: 501 32
Paese: GRC
Informazioni preliminari
Contratto d'appalto
Aggiudicazione
Footnote - legal notice

I contenuti pubblicati su questa pagina intendono essere un servizio aggiuntivo e non producono alcun effetto giuridico. Le istituzioni dell'Unione declinano ogni responsabilità per tali contenuti. Le versioni ufficiali dei relativi bandi o avvisi di gara sono quelle pubblicate nel supplemento della Gazzetta ufficiale dell'Unione europea e disponibili in TED. I testi ufficiali sono direttamente accessibili dai link inseriti in questa pagina. Per maggiori informazioni, consultare l'informativa sulla spiegabilità e la responsabilità negli appalti pubblici.