Publications Office of the EU
LVI-Tarvikkeet - Appels d’offres de l’UE
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

LVI-Tarvikkeet

  • Publié
    20/03/2025
  • Date limite
    28/04/2025
  • Ouverture des offres
    28/04/2025
  • Aujourd’hui
    29/05/2026
Statut
Soumission clôturée
Type de marché
Supplies
Procédure renouvelée
No
Acheteur
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue
Lieu d’exécution
NUTS code: Plusieurs lieux d’exécution
Localisation de l’acheteur
NUTS code: FI1D9 Pohjois-Pohjanmaa
Secteur commercial (CPV)
44000000 Matériaux et structures de construction; produits auxiliaires pour la construction (à l'exception des appareils électriques)
Montant total estimé du marché (hors TVA)
Non disponible
Valeur finale totale du marché (hors TVA)
Non disponible
Numéro de référence de l’offre
190185
Description

Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde pyytää osallistumistanne LVI-tarvikkeiden kilpailutukseen. LVI-tuotteet (lämmitys-, vesi- ja ilmanvaihto) sisältävät mm. putket, venttiilit, pumput, lämmönvaihtimet, ilmanvaihtokoneet, suodattimet, termostaatit ja erilaiset säätölaitteet. Hankintayksikkö perustaa puitejärjestelyn, jonka kesto on 2 vuotta. Tämän jälkeen on mahdollisuus 1 + 1 optiovuoteen. Puitejärjestelyyn valitaan kaikki toimittajat, jotka täyttävät tarjouspyynnöllä esitetyt pakottavat vaatimukset. Mikäli tarjouksia saadaan vain yksi, niin hankintayksikkö pidättää oikeuden uudelleenkilpailutukselle. Puitejärjestelyn sisällä toimittajan valinta tapahtuu seuraavasti: 1. Hankintayksikkö ostaa LVI-tarvikkeita vertailemalla puitejärjestelyyn valittujen toimittajien hintoja toimittajien sähköisissä järjestelmissä. Hankinnat tehdään siltä toimittajalta, jonka kokonaishinta (kertahankintana tehtävien tuotteiden yhteishinta) sähköisessä järjestelmässä on edullisin. Tilaaja voi ostaa myös muun kuin edullisimman, mikäli se on toimitusajan huomioiden perusteltua esimerkiksi kiiretilanteissa. 2. Kertahankinnan ylittäessä 10.000 € hankintayksikkö suorittaa minikilpailutuksen puitejärjestelyyn valittujen toimittajien välillä. Minikilpailutuksessa hankinnan sisältö kuvataan yksityiskohtaisesti ja sille asetetaan toimitusaika. Halvimman kokonaistarjouksen tehnyt toimittaja valitaan edellyttäen, että tuotteet pystytään toimittamaan vaaditussa ajassa. Mikäli toimitusaikaan ei pystytä, valitaan toiseksi tullut toimittaja ja näin edetään, kunnes tuotteet saadaan vaaditun toimitusajan puitteissa. Äärimmäisissä kiiretilanteissa minikilpailutuksesta voidaan poiketa ja tuotteet hankkia sieltä, mistä ne saadaan kustannustehokkaimmin nopeimmalla toimitusajalla. Valituilla toimittajilla ei ole yksinoikeutta kilpailutuksen kohteena olevien tarvikkeiden toimittamiseen. Hankintayksikkö pidättää oikeuden hankkia tarvikkeita muilta kuin tähän puitejärjestelyyn kuuluvilta toimittajilta tilanteissa, joissa tarvikkeiden pikainen saatavuus hankintayksikön toiminnalle ja sen häiriöttömälle jatkumiselle erityisissä hätä- ja kiiretilanteissa on välttämätöntä tai tarvikkeet on tarkoituksenmukaista sisällyttää rakennusurakkaan ja hankkia suoraan urakoitsijalta. Näissä tilanteissa noudatetaan hankintalain säädöksiä.

Mode de soumission
Électronique par:
https://tarjouspalvelu.fi/pohjois-pohjanmaanhyvinvointialue?id=537550&tpk=55291db1-666b-4829-8336-ad088ccf6b7a
Les offres peuvent être soumises
Soumission électronique: nécessaire
https://tarjouspalvelu.fi/pohjois-pohjanmaanhyvinvointialue?id=537550&tpk=55291db1-666b-4829-8336-ad088ccf6b7a
Informations sur un marché public, un accord-cadre ou un système d’acquisition dynamique (SAD)
Le marché nécessite l’établissement d’un accord-cadre
Conditions d’ouverture des offres (date)
28/04/2025 11:30
Lieu d’exécution
Méthode d’attribution
HInta
Valeur estimée
Non disponible
Valeur finale du marché
Non disponible
Attribution du marché
Non disponible
Préinformation
Marché
Attribution
Footnote - legal notice

Le contenu publié sur cette page constitue uniquement une source d’information supplémentaire et n’a aucun effet juridique. Les institutions de l'Union déclinent toute responsabilité quant à son contenu. Les versions officielles des avis de marché concernés sont celles qui sont publiées au supplément du Journal officiel de l’Union européenne et qui sont disponibles sur TED. Ces textes officiels peuvent être consultés directement en cliquant sur les liens qui figurent sur cette page. Pour en savoir plus, lire l’avis sur l’explicabilité et la responsabilité en matière de marchés publics.