-
Sopimus tehty19/06/2026
-
Tänään01/09/2026
Näytönluku
- Teksti on käännetty automaattisesti kielelle, jolla sivustoa käytetään
F124 5. Käytä vapautusopasta ja aseiden käyttöönottojärjestelmää (5. NR FüWES)
Jotta voidaan varmistaa luokkaan 124 (F124) kuuluvien fregattien ja niihin liittyvien maalaitteistojen toiminnallinen kypsyys niiden käyttöiän loppuun saakka, olisi toteutettava eri osajärjestelmien integrointi sekä vanhenemisen poistaminen ja vianetsintä. Tätä varten hankkeen toteutus on jaettu alahankkeisiin ja toteutettu hankintapuitesopimuksella. Kuorien suorituskykykuvaus kuvaa projektiprosessin osia (hallinta, koulutus, logistiikka) ja osajärjestelmän integrointeja Rolling Airframe Missile (RAM) Block 2B ja Atlas Data Link System (ADLiS) integrointi sekä poikkeamia kuoren suorituskykykuvauksen vaatimuksista. Osajärjestelmien integraatiot (KORA-integraatio, vanhenemisen eliminointi, laaja-alainen anturi- ja suorituskykysopeutusintegraatio, Naval Strike Missile Integration, Regeneration Combat Direction System (CDS) -tietokoneyksiköt, Regeneration Bus Interface Unit -navigointianturit, Standatization Agreement -multidatalinkki, CDS-ohjelmiston vianmääritys) otetaan käyttöön yksittäisten puhelujen kautta myöhemmin. RAM-integraation osuus (kiinteä tilaus): F124 on tällä hetkellä "vain" RAM-lohko 1A toiminnallisesti integroitu. Ohjatut Block 1A -ohjukset ovat olleet käyttöikänsä päässä tästä vuodesta vuoteen 2028 saakka, joten ne eivät ole enää käytettävissä. Asetuksen mukaan RAM-muistin uudempien versioiden integroinnissa RAM-lohkon 2 integrointi on toteutettava yhdessä jo saatavilla olevan, edelleen kehitetyn RAM-lohkon 2B kanssa. Sen toiminnalliseen integrointiin F124:n komento- ja käyttöönottojärjestelmään sovelletaan (yhtä) viidennessä F124:ssä vahvistettua suorituskykyvaatimusta. Käytön vapauttaminen on tilattava. ADLiS-integraation osuus (kiinteä tilaus): 5. Käyttö julkaisu, jakaa integrointi tietojenkäsittelyjärjestelmä Multi-Link ADLiS CDS F124. Osana tätä toimeksiantoa on otettava käyttöön Multi-Link ADLiS -tiedonkäsittelyjärjestelmän vähimmäisintegrointi CDS F124 -järjestelmään.
Postiosoite:
Paikkakunta: Wilhelmshaven
Postinumero: 26382
Maa:
Tällä sivulla julkaistu sisältö on tarkoitettu pelkästään lisäpalveluksi, eikä sillä ole oikeusvaikutuksia. Unionin toimielimet eivät vastaa sivun sisällöstä. Hankintailmoitusten viralliset versiot julkaistaan Euroopan unionin virallisen lehden täydennysosassa ja ne ovat saatavilla TED-palvelun kautta. Näihin virallisiin teksteihin pääsee suoraan tältä sivulta siihen upotettujen linkkien kautta. Lisätietoja julkisten hankintojen selitettävyyttä ja vastuukysymyksiä koskevassa selosteessa.