-
Julkaistu28/03/2024
-
Määräaika23/04/2024
-
Peruttu05/11/2024
-
Tänään05/09/2026
Näytönluku
- CPV-koodit on johdettu menettelyn tekstistä
- Teksti on käännetty automaattisesti kielelle, jolla sivustoa käytetään
Puitesopimus Prahovan läänin tasolla toteutettujen investointien työmaan hallinta-, työsuojelu- ja valvontapalvelut
Note: Kaikkia tähän menettelyyn liittyviä tietoja ei ole arvioitu onnistuneesti. Lisätietoja on linkitetyissä asiakirjoissa.
Hankintaviranomainen aikoo toteuttaa investointeja, joilla edistetään aktiivisesti läänin kehitystä sekä Prahovan läänin asukkaiden elintason ja viihtyvyyden parantamista.
Nämä toimenpiteet edellyttävät laajoja uusia rakennustöitä, kunnostamista, nykyaikaistamista ja infrastruktuurin ja rakennusten kehittämistä Prahovan läänin hallinnon ja omaisuuden alaisuudessa.Investointien toteuttamiseksi tällaisten palvelujen velvoitetta koskevien lakisääteisten vaatimusten mukaisesti suoritetaan seuraavanlaisia palveluja:I. Työmaanhallintapalvelut rakennustöiden laadun tarkastamista koskevan voimassa olevan lainsäädännön säännösten mukaisesti - laki 10/1995, asetus 1496/2011, määräys 277/2012 ja määräys 2495/26.08.2010 sekä rakennustöiden laadun tarkastamista koskevan voimassa olevan lainsäädännön säännösten mukaisesti - laki 10/1995, määräys 1496/2011, määräys 277/2012 ja määräys 2495/26.08.2010.
Tehtäväkirja.
II.
Työsuojelun varmennuspalvelut voimassa olevan työsuojelulainsäädännön mukaisesti töiden toteuttamisen aikana, erityisesti hallituksen päätös N:o 300/2006, sellaisena kuin se on myöhemmin päivitettynä ja muutettuna.
III.Töiden toteutuksen valvonta/koordinointi, jolla tarkoitetaan seuraavien palvelujen tarjoamista:- Sertifioitujen hanketodentajien, työsuojelualan valvojien ja koordinaattoreiden, urakoitsijoiden, alihankkijoiden jne. toiminnan valvonta/koordinointi- töiden toteutuksen aikana laadittujen tietojen ja asiakirjojen todentaminen ja dokumentointi, myös niiden välisen korrelaation osalta.
Palveluntarjoaja laatii investoinnin toteuttamista koskevat asiakirjat rakennusteknistä kirjaa varten erillisissä luvuissa.- Työn edistymistä koskevien kokousten järjestäminen, yleensä kuukausittain tai tarvittaessa, tai hankintaviranomaisen määräämin aikavälein.
Istuntojen päätteeksi laaditaan vakiintuneista keskusteluista, päätöksistä ja toimista pöytäkirja, jossa yksilöidään vastuuhenkilöt ja kriisinratkaisun määräajat.
Nämä pöytäkirjat lähetetään kokouspäivänä kaikille kokouksiin osallistujille ja kaikille töiden toteuttamiseen osallistuville henkilöille, ellei edunsaaja toisin pyydä. Konsultti pyrkii ratkaisemaan kokouksissa esiin nostetut kysymykset hyvissä ajoin, mutta viimeistään seuraavassa kokouksessa.- Hankintaviranomaisen pyynnöstä palveluntarjoaja avustaa tarvittavien vastausten valmistelussa investoinnin rahoittajan tai julkisten palvelujen ja töiden tarjoamista koskevien tarjousten selvityspyyntöjä varten.
IV.
Niiden sijoitustavoitteiden valvonta/koordinointi, joiden osalta on tehty sopimuksia GD 1/2018:n säännösten mukaisesti (sisältää kohdan serv.
1 ja 11).- Laadukas valvonta/koordinointi sekä töiden suunnittelun ja toteutuksen että töiden takuun aikana, jotta voidaan valvoa käytettävissä olevien varojen asianmukaista käyttöä ja varmistaa, että urakoitsija ja esimerkiksi työt ovat sopimusvelvoitteiden mukaisia, erityisesti suunnittelun ja töiden keston, määrän, laadun ja kustannusten osalta.Valvonta/koordinointi tiettyjen julkisista varoista rahoitettuihin investointitavoitteisiin liittyvien hankintasopimusten luokkien yleisten ehtojen mukaisesti, jotka on hyväksytty asetuksella 1/2018, mukaan lukien myös pakolliset palvelut, mukaan lukien pakolliset palvelut, sisältävät I ja II kohdassa tarkoitetut palvelut.Lain 98/2016 160 §:n mukaisesti kaikilla asianomaisilla osapuolilla on oikeus pyytää tarjouspyyntöasiakirjoihin liittyviä selvennyksiä/lisätietoja viimeistään 22. päivänä ennen tarjousten jättämisen määräaikaa.
Hankintaviranomaisen on vastattava selkeästi ja täydellisesti kaikkiin tarjouspyyntöasiakirjoihin liittyviin selvennys-/lisätietopyyntöihin tarjousten jättämisen määräaikaa edeltävänä kahdentenatoista päivänä.
Hankintaviranomainen ei vastaa määräajan jälkeen esitettyihin selvennyspyyntöihin.
https://www.e-licitatie.ro
https://www.e-licitatie.ro
Tällä sivulla julkaistu sisältö on tarkoitettu pelkästään lisäpalveluksi, eikä sillä ole oikeusvaikutuksia. Unionin toimielimet eivät vastaa sivun sisällöstä. Hankintailmoitusten viralliset versiot julkaistaan Euroopan unionin virallisen lehden täydennysosassa ja ne ovat saatavilla TED-palvelun kautta. Näihin virallisiin teksteihin pääsee suoraan tältä sivulta siihen upotettujen linkkien kautta. Lisätietoja julkisten hankintojen selitettävyyttä ja vastuukysymyksiä koskevassa selosteessa.