Publications Office of the EU
Yhdistynyt kuningaskunta-Colchester: Terveyspalvelut - EU:n tarjouskilpailut
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Yhdistynyt kuningaskunta-Colchester: Terveyspalvelut

  • Sopimus tehty
    03/08/2016
  • Tänään
    06/09/2026
Tila
Sopimus tehty
Sopimustyyppi
Services
Uusittava tarjouskilpailu
No
Ostaja
North East Essex Clinical Commissioning Group
Suorituspaikka
NUTS code: UKH3 Essex
Ostajan sijainti
NUTS code: Ei saatavilla
Liiketoimintasektori (pääasiallinen CPV)
85100000 Terveyspalvelut
Sopimuksen arvioitu kokonaisarvo (ilman alv:a)
958,126.00
Sopimuksen lopullinen kokonaisarvo (ilman alv:a)
Ei saatavilla
Tarjouspyynnön viitenumero
Ei saatavilla
Kuvaus

The 3 North Essex CCGs have experienced unprecedented levels of patients requiring to be placed in beds out of the area during the latter part of 2015/16. This increase in demand has emerged due to changes in clinical quality measures implemented by the current incumbent provider following a recent CQC inspection. Examples of recent changes include the cessation of utilising side rooms, moving to single sex wards and closing 12 beds in order to eliminate shared rooms.
There is a national shortage of adult mental health acute beds, both within the public and private sector. This has meant that patients are regularly being placed out of area and often far from their homes and their support networks.
South Essex Partnership University NHS Foundation Trust (SEPT) is the only local NHS provider that has confirmed that they have the ability to open a ward in order to aid the pressures on beds and that allows patients to remain within the Essex area, which can potentially have a substantial impact on patients' rehabilitation into a community setting as soon as possible.
The proposed short term contract will be awarded until 31.3.2017 and is for the provision of 10 additional mental health beds on a block basis with scope to commission up to a further 10 beds' additional resource on a non-contract activity basis.
The contract will also offer the opportunity to establish a strong working relationship between the incumbent provider and SEPT ahead of the proposed merger of these providers.

Toimitustapa
Ei saatavilla
Tarjousten teon vaihtoehdot
Not applicable
Tietoa julkisesta hankintasopimuksesta, puitesopimuksesta tai dynaamisesta hankintajärjestelmästä (DPS)
Ei saatavilla
Tarjousten avaamista koskevat ehdot (päivämäärä)
Ei saatavilla
Suorituspaikka
Myöntämisperuste
Not specified
Arvioitu arvo
958,126.00
Sopimuksen lopullinen arvo
Ei saatavilla
Sopimuksen tekeminen
Virallinen nimi: South Essex Partnership University NHS Foundation Trust
Postiosoite: The Lodge, The Chase
Paikkakunta: Wickford
Postinumero: SS11 7XX
Maa: GBR
Ennakkotiedot
Sopimus
Tarjouskilpailupäätös
Footnote - legal notice

Tällä sivulla julkaistu sisältö on tarkoitettu pelkästään lisäpalveluksi, eikä sillä ole oikeusvaikutuksia. Unionin toimielimet eivät vastaa sivun sisällöstä. Hankintailmoitusten viralliset versiot julkaistaan Euroopan unionin virallisen lehden täydennysosassa ja ne ovat saatavilla TED-palvelun kautta. Näihin virallisiin teksteihin pääsee suoraan tältä sivulta siihen upotettujen linkkien kautta. Lisätietoja julkisten hankintojen selitettävyyttä ja vastuukysymyksiä koskevassa selosteessa.