-
Sopimus tehty03/04/2024
-
Tänään01/09/2026
Näytönluku
- CPV-koodit on johdettu menettelyn tekstistä
- Teksti on käännetty automaattisesti kielelle, jolla sivustoa käytetään
Täysilinjainen laboratorio WSG (genomisekvensointi) ja siihen liittyvät kulutushyödykkeet
Note: Kaikkia tähän menettelyyn liittyviä tietoja ei ole arvioitu onnistuneesti. Lisätietoja on linkitetyissä asiakirjoissa.
Hankintaviranomainen pyrkii hankkimaan täydellisen WSG-laboratorion (genomisekvensointi) ja siihen liittyvät kulutushyödykkeet soveltamalla avointa tarjouskilpailumenettelyä, jossa sopimuspuoleksi valitun tarjoajan kanssa tehdään kahden kuukauden toimitussopimus. Hankintaviranomaisen on vastattava selkeästi ja kattavasti kaikkiin selvennyksiä koskeviin pyyntöihin yhdentenätoista päivänä ennen tarjousten jättämiselle asetettua määräaikaa, siltä osin kuin ne on jätetty asetetussa määräajassa. Niiden päivien lukumäärä, joihin asti selvennyksiä voidaan pyytää ennen tarjousten/hakemusten jättämisen määräaikaa: 18 päivää. Julkisia hankintoja koskevan sopimuksen tekomenettely aloitetaan tämän lykkäyslausekkeen nojalla siten, että julkisia hankintoja koskevan sopimuksen tekeminen edellyttää talousarviomäärärahojen kohdentamista tätä tarkoitusta varten, jos hanketta ”Tuberkuloosin valvonnan tehostaminen Romaniassa panemalla täytäntöön WHO:n END TB -strategia 2016–2020” jatketaan, sopimus nro 1698/29.04.2020, jota terveysministeriö rahoittaa ETA:n rahoitusjärjestelmän 2014–2021 puitteissa, ja sopimuksen allekirjoittaminen noudattaa julkista taloutta koskevan lainsäädännön kattamien talousarvioiden menojen sitomista koskevia määräyksiä. Ottaen huomioon julkisista hankinnoista annetun lain 98/2016 ja hallituksen päätöksen nro 395/2016, sellaisena kuin se on myöhemmin muutettuna ja täydennettynä, hankintaviranomainen täsmentää, että se tekee sopimuksen tarjouskilpailun voittajan kanssa vain siltä osin kuin hankinnan edellyttämät varat turvataan osoittamalla tähän tarkoitukseen talousarviomäärärahoja. Jos talousarviomäärärahoja ei jostain syystä jaeta kolmen kuukauden kuluessa sopimuksentekomenettelyä koskevan kertomuksen hyväksymispäivästä, hankintamenettely peruutetaan ilman eri toimenpiteitä edellyttäen, että muuta rahoituslähdettä ei ole lain 98/2016 212 §:n 1 momentin c kohdan, sellaisena kuin se on myöhemmin muutettuna ja täydennettynä, 212 §:n 1 momentin c kohdan säännösten mukaisesti julkisia hankintoja koskevaa sopimusta ei voida tehdä. Tämän menettelyn tarjoajat ymmärtävät, että hankintaviranomaisen ei voida katsoa olevan vastuussa hankintamenettelyn peruuttamisesta aiheutuneesta vahingosta riippumatta sen luonteesta ja siitä, onko hankintaviranomaiselle ilmoitettu tällaisen vahingon olemassaolosta. Tässä menettelyssä tarjoajat hyväksyvät edellä mainittujen erityisehtojen/lykkäyslausekkeen käytön ja ottavat täyden vastuun vahingoista, joita niille voi aiheutua edellä kuvatussa tilanteessa. Keskeytyslausekkeen voimassaoloaika on enintään kolme kuukautta, joten jos rahoitussopimuksen allekirjoittamista koskeva edellytys ei täyty, hankintamenettely peruutetaan.”
38000000 - Laboratoriolaitteet, optiset ja tarkkuuslaitteet (lukuun ottamatta silmälaseja)
33110000 - Lääketieteen, hammaslääketieteen ja eläinlääketieteen käyttöön tarkoitetut kuvauslaitteet
33100000 - Lääketieteelliset laitteet
Tällä sivulla julkaistu sisältö on tarkoitettu pelkästään lisäpalveluksi, eikä sillä ole oikeusvaikutuksia. Unionin toimielimet eivät vastaa sivun sisällöstä. Hankintailmoitusten viralliset versiot julkaistaan Euroopan unionin virallisen lehden täydennysosassa ja ne ovat saatavilla TED-palvelun kautta. Näihin virallisiin teksteihin pääsee suoraan tältä sivulta siihen upotettujen linkkien kautta. Lisätietoja julkisten hankintojen selitettävyyttä ja vastuukysymyksiä koskevassa selosteessa.