Publications Office of the EU
Taani-Frederiksberg: Ehitiste või nende osade ehitustööd ja tsiviilehitustööd - ELi hanked
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Taani-Frederiksberg: Ehitiste või nende osade ehitustööd ja tsiviilehitustööd

  • Avaldatud
    08/10/2013
  • Tähtpäev
    06/11/2013
  • Leping sõlmitud
    03/07/2014
  • Täna
    31/08/2026
Olek
Leping sõlmitud
Lepingu liik
Works
Uuendatud
No
Hankija
Lyngby Almennyttige Boligselskab c/o DAB
Lepingu täitmise asukoht
NUTS code: Ei ole kättesaadav
Hankija asukoht
NUTS code: Ei ole kättesaadav
Ärivaldkond (peamine CPV)
45200000 Ehitiste või nende osade ehitustööd ja tsiviilehitustööd
Lepingu hinnanguline kogumaksumus (ilma käibemaksuta)
Ei ole kättesaadav
Lepingu lõplik kogumaksumus (ilma käibemaksuta)
391,492,075.00 DKK
Pakkumuse viitenumber
Ei ole kättesaadav
Kirjeldus

Byggesagen omfatter en bæredygtig helhedsrenovering af sorgenfrivang II i Virum.
Sorgenfrivang II er en almen boligafdeling under Lyngby Almenyttige Boligselskab. Bebyggelsen har 428 boliger, fordelt på tre boligblokke. De tre boligblokke er 16 etage høje (inklusive kælder) og opført i 1950'erne. Boligblokkene består af kælderetage, stueetage samt 1.-14. sal og er ca. 42 meter høje. Der er indrettet pulterrum, cykelrum og affaldsrum mv. i kælderetagen. Stueetagen er indrettet til mindre 1-1½ værelses lejligheder. 1.-14. sal er indrettet til 1-5 værelses lejligheder.
Renoveringen omfatter:
— total udskiftning og efterisolering af facader, udskiftning af altaner
— total udskiftning af elevatorer samt renovering, brandsikring og facadelukning af opgange
— total udskiftning af tage og taghuse samt etablering ag solcelleanlæg på tage
— renovering af alle køkkener, badeværelser, vand- og varmeinstallationer, afløb, el-installationer og hoveddøre i boliger
— udskiftning af vindues- og dørpartier i glasgange og reception
— interimsforanstaltninger
— renovering af udearealer.
Bebyggelsen er beboet i hele renoveringsfasen, hvorfor entreprenøren i udstrakt grad skal påregne beboerhåndtering og indtænke en minimering af gener for beboerne i sin planlægning af arbejdsprocesserne. Beboerne i de 1-værelses boliger genhuses i pavilloner i en kortere periode.
Endvidere skal hovedentreprenøren påregne at byggesagen har en række logistiske udfordringer, som følge af begrænset areal på terræn, at der arbejdes i højden og at boligerne er beboet i udførelsesfasen.
Det samlede byggeri skal gennemføres på 42 måneder.
Projektet er projekteret af DOMUS Arkitekter, DOMINIA og GHB Landskab.
Anmodning om prækvalifikation gennemføres gennem byggeweb. Anmoder skal oprette en profil på www.byggeweb.dk og benytte byggeweb-nr. TN940588 i forbindelse med upload af prækvalifikationsanmodningen. Evt. spørgsmål til brug af byggeweb bedes rettet til byggeweb-support på telefon: +45 35245250 eller mail: support@byggeweb.dk

Esitamismeetod
Pakkumised või osalemistaotlused tuleb esitada järgmisel aadressil:
Ametlik nimi: DOMINIA AS
Postiaadress: Ved Vesterport 6, 3. sal
Linn: København V
Sihtnumber: 1612
Riik: DNK
Pakkumusi saab esitada
Submission for all lots
Teave riigihankelepingu, raamlepingu või dünaamilise hankesüsteemi kohta
Ei ole kättesaadav
Pakkumiste avamise tingimused (kuupäev)
Vaadake lingitud dokumente üksikasjade kohta
Lepingu täitmise asukoht
Ei ole kättesaadav
Lepingu sõlmimise meetod
The most economic tender
Hinnanguline väärtus
Ei ole kättesaadav
Lepingu lõplik väärtus
391,492,075.00 DKK
Lepingu sõlmimine
Ametlik nimi: NCC Construction Danmark A/S
Postiaadress: Østmarken 3B
Linn: Søborg
Sihtnumber: 2860
Riik: DNK
Eelteave
Leping
Lepingu sõlmimine
Footnote - legal notice

Sellel lehel avaldatud sisu on mõeldud üksnes lisateenusena ja sellel puudub õiguslik mõju. Liidu institutsioonid ei vastuta selle sisu eest. Hanketeadete ametlikud versioonid avaldatakse Euroopa Liidu Teataja lisas ja on kättesaadavad TEDis. Need ametlikud tekstid on vahetult kättesaadavad käesolevale lehele lisatud linkide kaudu. Lisateabe saamiseks vt riigihangete puhul kohaldatavat selgitavat ja vastutust käsitlevat teatist.