Publications Office of the EU
Dinamarca-Frederiksberg: Trabajos generales de construcción de inmuebles y obras de ingeniería civil - Convocatorias de concursos de la UE
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Dinamarca-Frederiksberg: Trabajos generales de construcción de inmuebles y obras de ingeniería civil

  • Publicado
    08/10/2013
  • Fecha límite
    06/11/2013
  • Concedido(s)
    03/07/2014
  • Hoy
    03/09/2026
Estado
Concedido(s)
Tipo de contrato
Works
Procedimiento renovado
No
Comprador
Lyngby Almennyttige Boligselskab c/o DAB
Lugar de ejecución
NUTS code: No disponible
Dirección del comprador
NUTS code: No disponible
Sector comercial (CPV principal)
45200000 Trabajos generales de construcción de inmuebles y obras de ingeniería civil
Valor total estimado del contrato (excluido el IVA)
No disponible
Valor total final del contrato (excluido el IVA)
391,492,075.00 DKK
Número de referencia de la oferta
No disponible
Descripción

Byggesagen omfatter en bæredygtig helhedsrenovering af sorgenfrivang II i Virum.
Sorgenfrivang II er en almen boligafdeling under Lyngby Almenyttige Boligselskab. Bebyggelsen har 428 boliger, fordelt på tre boligblokke. De tre boligblokke er 16 etage høje (inklusive kælder) og opført i 1950'erne. Boligblokkene består af kælderetage, stueetage samt 1.-14. sal og er ca. 42 meter høje. Der er indrettet pulterrum, cykelrum og affaldsrum mv. i kælderetagen. Stueetagen er indrettet til mindre 1-1½ værelses lejligheder. 1.-14. sal er indrettet til 1-5 værelses lejligheder.
Renoveringen omfatter:
— total udskiftning og efterisolering af facader, udskiftning af altaner
— total udskiftning af elevatorer samt renovering, brandsikring og facadelukning af opgange
— total udskiftning af tage og taghuse samt etablering ag solcelleanlæg på tage
— renovering af alle køkkener, badeværelser, vand- og varmeinstallationer, afløb, el-installationer og hoveddøre i boliger
— udskiftning af vindues- og dørpartier i glasgange og reception
— interimsforanstaltninger
— renovering af udearealer.
Bebyggelsen er beboet i hele renoveringsfasen, hvorfor entreprenøren i udstrakt grad skal påregne beboerhåndtering og indtænke en minimering af gener for beboerne i sin planlægning af arbejdsprocesserne. Beboerne i de 1-værelses boliger genhuses i pavilloner i en kortere periode.
Endvidere skal hovedentreprenøren påregne at byggesagen har en række logistiske udfordringer, som følge af begrænset areal på terræn, at der arbejdes i højden og at boligerne er beboet i udførelsesfasen.
Det samlede byggeri skal gennemføres på 42 måneder.
Projektet er projekteret af DOMUS Arkitekter, DOMINIA og GHB Landskab.
Anmodning om prækvalifikation gennemføres gennem byggeweb. Anmoder skal oprette en profil på www.byggeweb.dk og benytte byggeweb-nr. TN940588 i forbindelse med upload af prækvalifikationsanmodningen. Evt. spørgsmål til brug af byggeweb bedes rettet til byggeweb-support på telefon: +45 35245250 eller mail: support@byggeweb.dk

Método de presentación
Las ofertas o solicitudes de participación deben enviarse a:
Denominación oficial: DOMINIA AS
Dirección postal: Ved Vesterport 6, 3. sal
Población/ciudad: København V
Código postal: 1612
País: DNK
Pueden presentarse ofertas
Submission for all lots
Información sobre un contrato público, un acuerdo marco o un sistema dinámico de adquisición
No disponible
Condiciones de apertura de ofertas (fecha)
Consulte los documentos vinculados para obtener más información
Lugar de ejecución
No disponible
Método de adjudicación
The most economic tender
Valor estimado
No disponible
Valor final contratado
391,492,075.00 DKK
Adjudicación del contrato
Denominación oficial: NCC Construction Danmark A/S
Dirección postal: Østmarken 3B
Población/ciudad: Søborg
Código postal: 2860
País: DNK
Información previa
Contrato
Adjudicación
Footnote - legal notice

El contenido de esta página constituye exclusivamente un servicio adicional, y no tiene efectos jurídicos. Las instituciones de la UE no asumen responsabilidad alguna por su contenido. Las versiones oficiales de los anuncios de licitación pertinentes son aquellas publicadas en el suplemento del Diario Oficial de la Unión Europea y disponibles en TED. Se puede acceder a esos textos oficiales directamente mediante los enlaces integrados en esta página. Para más información, véase la declaración relativa a la explicabilidad y la responsabilidad en materia de contratación pública.