-
Awarded12/05/2022
-
Today17/08/2026
Utilities
Finland-Mikkeli: Computer equipment and supplies
Essote (Etelä-Savon sosiaali- ja terveyspalvelujen kuntayhtymä) ja Sosteri (Itä-Savon sairaanhoitopiirin kuntayhtymä) ovat kilpailuttaneet perustietotekniikkapalvelut. Sopimus on voimassa 1.1.2022-31.12.2025 ja sitä voidaan jatkaa toistaiseksi voimassa olevana kiinteän sopimuskauden jälkeen. Kilpailutuksella sopimuskumppaniksi valittiin Fujitsu Finland Oy.
Hankinnalla on kilpailutettu seuraavat perustietotekniikkapalvelut:
— Työasemapalvelut
— Viestintäpalvelut
— Infrapalvelut
— Käyttöpalvelut (palvelunhallinta)
— Alustapalvelut
Osaksi palvelukokonaisuutta sisältyy myös palvelunhallinta,.
Hankinnan pakollisina optioina ovat seuraavat perustietotekniikkapalvelut:
— Työasemapalvelut (lisenssien hallinta, työasemat)
— Tietoliikennepalvelut
— Käyttöpalvelut (palvelimet)
— Asiantuntijapalvelut
Fujitsu Finland Oy:ltä hankitaan lisähankintana Nutanix-palvelin. Hankinnan kustannus on 451 553,96 € (alv 0%). Hankintasopimuksen arvo ennen sopimusmuutosta on n. 6.860.000 €.
Hankinta on osa hyvinvointialueen yhteisen ICT-infrastruktuurin muodostamista. Hankinta perustuu aiemmin tehtyyn perustietotekniikan hankintasopimukseen Fujitsu Finland Oy:n kanssa. Hankintasopimuksessa on mainittu, että toimittajan tulee tarjota optiona palvelinlaitteita Asiakkaan konesaliin. Olemassa olevassa hankintasopimuksessa on määritetty hankittavien palvelimien tyyppi, mutta hankinnan toteuttamisvaiheessa ei ollut tiedossa Nutanix-palvelimien uusimistarve. Muutos ei muuta sopimuksen yleistä luonnetta.
This content published on this page is meant purely as an additional service and has no legal effect. The Union's institutions do not assume any liability for its contents. The official versions of the relevant tendering notices are those published in the Supplement of Official Journal of the European Union and available in TED. Those official texts are directly accessible through the links embedded in this page. For more information please see Public Procurement Explainability and Liability notice.