Publications Office of the EU
Natiivilausuntopalvelut - EU tenders
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Natiivilausuntopalvelut

  • Published
    25/06/2025
  • Today
    19/07/2025
  • Deadline
    25/08/2025
  • Opening of tenders
    25/08/2025
Status
Published
Type of contract
Services
Subject for Renewal
Yes
Buyer
HUS-yhtymä
Place of performance
NUTS code: Multiple place of performance
Location of buyer
NUTS code: FI1B1 Helsinki-Uusimaa
Business sector (Main CPV)
85000000 Health and social work services
Total estimated contract value (excluding VAT)
Not available
Total final contract value (excluding VAT)
Not available
Tender reference number
HUS 035-2025
Description

Hankinnan kohteena on natiivilausuntopalveluiden tuottaminen koko HUS Diagnostiikkakeskuksen toiminta-alueelle. HUS Diagnostiikkakeskus tuottaa kuvantamispalveluja Uudenmaan, Kymenhvan ja Ekhvan alueilla. Hankinnan tarkoituksena on ostaa radiologian alan natiiviröntgenkuvien lausumista koskevia palveluita siltä osin, kun lausuntojen tarvetta ei pystytä täyttämään HUSin virkalääkäreiden tai ostopalveluna hankittavien päivälääkäreiden toimesta. Lausuntotarve tässä hankinnassa on noin 100 000 lausuntoa vuodessa. Lausuntotarve on säännöllistä, mutta vaihtelee jonkin verran esimerkiksi loma-aikoina. Lausuntoja voi tehdä virka-ajan lisäksi myös iltaisin ja viikonloppuisin. Ostettavat palvelut koskevat yli 16-vuotta täyttäneiden potilaiden natiiviröntgenkuvien lausuntoja. Palveluntuottaja tuottaa lausuntoja palveluntuottajan omassa toimipisteessä etälausuntana. Hankinnan kohde ja sitä koskevat vaatimukset on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja liitteessä 2 Palvelukuvaus. Arvioidut tilausmäärät ovat arvioita, eikä HUS sitoudu tilaamaan tiettyä natiivilausuntomäärää. PALVELUNTUOTTAJIEN VALINTA Palveluntuottajat valitaan niin, että hyväksytyistä tarjouksen lähettäneistä valitaan sopimuskumppaneiksi hinnan perusteella kolme (3) palveluntuottajaa tai vähemmän, jos hyväksyttyjä tarjouksia ei tule tarpeeksi. Etusijajärjestys määräytyy siten, että halvimman hinnan tarjonnut palveluntuottaja on etusijajärjestyksessä ensimmäinen ja toiseksi halvimman hinnan tarjonnut on toinen jne. Mikäli kaksi tai useampi palveluntuottaja on saanut tarjousvertailussa saman pistemäärän, sopimuskumppaniksi valitaan se, jolla on tarjota useampi radiologi palvelun tuottamiseen. Jos tämän jälkeen tarjoajat ovat yhä tasapisteissä, arvotaan etusijajärjestys. Mikäli vähimmäistoimitusmäärä (etusijajärjestyksessä ensimmäisenä oleva toimittaja: 1000 lausuntoa viikossa, etusijajärjestyksessä toisena oleva toimittaja: 600 lausuntoa viikossa, etusijajärjestyksessä 200 lausuntoa viikossa) ei täyty palveluntuottajasta johtuvasta syystä, toimitusvajaus voidaan sanktioida 50 % tarjotusta hinnasta ja muuttaa etusijajärjestystä siten, että palveluntarjoaja putoaa etusijajärjestyksessä kaksi sijaa alemmas. Sanktiot ja etusijajärjestys on kuvattu tarkemmin liitteessä 2 Palvelukuvaus. Tätä sopimusta ei ole jaettu osiin.

Submission Method
Electronic via:
https://tarjouspalvelu.fi/huslogistiikka?id=549885&tpk=3a766e3a-8f11-40d0-a51a-7fc09dc6037e
Tenders may be submitted
Electronic submission: required
https://tarjouspalvelu.fi/huslogistiikka?id=549885&tpk=3a766e3a-8f11-40d0-a51a-7fc09dc6037e
Information about a public contract, a framework agreement or a dynamic purchasing system (DPS)
Not available
Conditions for opening tenders (date)
25/08/2025 11:05
Award method
Criterion:
Type: price
Description: Tarjouksen valintaperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus, jonka perusteena on halvin hinta. Palveluntuottajat laitetaan ensisijaisuusjärjestykseen halvimman hinnan perusteella.
Weight (percentage, exact): 100
Estimated value
Not available
Final contracted value
Not available
Award of contract
Not available
Prior information
Contract
Award
Footnote - legal notice

This content published on this page is meant purely as an additional service and has no legal effect. The Union's institutions do not assume any liability for its contents. The official versions of the relevant tendering notices are those published in the Supplement of Official Journal of the European Union and available in TED. Those official texts are directly accessible through the links embedded in this page. For more information please see Public Procurement Explainability and Liability notice.