Publications Office of the EU
Στήριξη για την αξιολόγηση του συστήματος εμπορίας εκπομπών της ΕΕ (ΣΕΔΕ της ΕΕ) και του αποθεματικού για τη σταθερότητα της αγοράς (ΑΣΑ) και για την επανεξέταση του ΣΕΔΕ της ΕΕ και του ΑΣΑ το 2026 - Ανάδοχοι στην ΕΕ
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Αυτή η σελίδα περιέχει περιεχόμενο που δημιουργείται αυτόματα για τη βελτίωση της ευρεσιμότητας και της προσβασιμότητας

- αναφέρει τους κωδικούς CPV που προκύπτουν από το κείμενο της διαδικασίας

- αναφέρει κείμενο που μεταφράζεται αυτόματα στη γλώσσα περιήγησης

Στήριξη για την αξιολόγηση του συστήματος εμπορίας εκπομπών της ΕΕ (ΣΕΔΕ της ΕΕ) και του αποθεματικού για τη σταθερότητα της αγοράς (ΑΣΑ) και για την επανεξέταση του ΣΕΔΕ της ΕΕ και του ΑΣΑ το 2026

  • Δημοσιεύτηκε
    24/05/2024
  • Προθεσμία
    05/07/2024
  • Αποσφράγιση των προσφορών
    08/07/2024
  • Ανατέθηκαν
    02/09/2024
  • Σήμερα
    31/08/2026
Κατάσταση
Ανατέθηκαν
Τύπος σύμβασης
Services
Πρόκειται για ανανέωση υφιστάμενης διαδικασίας
No
Αγοραστής
European Commission, DG CLIMA - Climate Action
Τόπος εκτέλεσης
NUTS code: Δεν είναι διαθέσιμο
Τόπος του αγοραστή
NUTS code: BE100 Arr. de Bruxelles-Capitale/Arr. Brussel-Hoofdstad
Επιχειρηματικός τομέας (Κύριο CPV)
90700000 Περιβαλλοντικές υπηρεσίες
Συνολική εκτιμώμενη αξία της σύμβασης (χωρίς ΦΠΑ)
1,030,000.00 EUR
Συνολική εκτιμώμενη αξία της σύμβασης (χωρίς ΦΠΑ)
Δεν είναι διαθέσιμο
Αριθμός αναφοράς του διαγωνισμού
EC-CLIMA/2024/OP/0003
Περιγραφή

Γενικός στόχος της παρούσας σύμβασης είναι η υποστήριξη της ΓΔ CLIMA στην αξιολόγηση του ΣΕΔΕ της ΕΕ και του ΑΣΑ, καθώς και στην επανεξέταση ορισμένων στοιχείων που αναμένεται το 2026, με την παροχή έγκαιρων και υψηλής ποιότητας στοιχείων για την υποστήριξη της Επιτροπής στη σύνταξη της δικής της έκθεσης αξιολόγησης και εκτίμησης επιπτώσεων, σχεδόν παράλληλα, σύμφωνα με τις κατευθυντήριες γραμμές της Επιτροπής για τη βελτίωση της νομοθεσίας. Οι τρεις ειδικοί στόχοι της παρούσας σύμβασης στήριξης είναι: (1) Υποστήριξη της Επιτροπής κατά την κατάρτιση «έγγραφου εργασίας των υπηρεσιών της Επιτροπής για την αξιολόγηση», ιδίως για την αξιολόγηση της αποτελεσματικότητας, της συνάφειας, της αποδοτικότητας, της συνοχής και της ενωσιακής προστιθέμενης αξίας των επιλεγμένων πτυχών της οδηγίας για το ΣΕΔΕ και της απόφασης για το ΑΣΑ, καθώς και για τον προσδιορισμό τομέων περαιτέρω δράσης σε αυτόν τον τομέα πολιτικής ενόψει των σημερινών και μελλοντικών στόχων για την κλιματική αλλαγή. Οι επιλεγμένες πτυχές είναι: I) Μέτρα προστασίας από διαρροή άνθρακα για τομείς εκτός του CBAM· και ii) ΑΣΑ όσον αφορά το ETS1. Επιπλέον, μπορεί να ζητηθεί από τον σύμβουλο να εκτελέσει ad-hoc καθήκοντα που σχετίζονται με την αξιολόγηση άλλων διασυνδεδεμένων στοιχείων που πρέπει να συμπεριληφθούν στην αξιολόγηση. (2) Υποστήριξη της Επιτροπής κατά τη σύνταξη ενός «έγγραφου εργασίας των υπηρεσιών της Επιτροπής για την αξιολόγηση των επιπτώσεων» για την αναθεώρηση επιλεγμένων πτυχών της οδηγίας για το ΣΕΔΕ και της απόφασης για το ΑΣΑ, καθορίζοντας μια σειρά επιλογών πολιτικής και παρέχοντας τη βάση τεκμηρίωσης και τον αντίκτυπο κάθε επιλογής στα ακόλουθα θέματα: I) ΑΣΑ· II) αρνητικές εκπομπές· III) λογιστική και διπλή καταμέτρηση των μη μονίμων CCU· IV) αποτέφρωση αστικών αποβλήτων και άλλες διαδικασίες διαχείρισης αποβλήτων· V) τη σκοπιμότητα μείωσης των ορίων συνολικής ονομαστικής θερμικής ισχύος των 20 MW· ζ) συνδέσεις μεταξύ του ΣΕΔΕ της ΕΕ και άλλων αγορών ανθρακούχων εκπομπών· και vii) μέτρα προστασίας από τη διαρροή άνθρακα για τομείς εκτός του CBAM. Επιπλέον, μπορεί να ζητηθεί από τον σύμβουλο να εκτελέσει ad-hoc καθήκοντα που σχετίζονται με την αξιολόγηση άλλων διασυνδεδεμένων στοιχείων που πρέπει να συμπεριληφθούν στην εκτίμηση επιπτώσεων. (3) Σχεδιασμός, διεξαγωγή και ανάλυση των αποτελεσμάτων της δημόσιας διαβούλευσης σχετικά με την αξιολόγηση και την εκτίμηση επιπτώσεων των σημείων 1 και 2.

Μέθοδος υποβολής
Ηλεκτρονική διεύθυνση:
https://webgate.ec.europa.eu/digit/opsys/esubmission?cftUuid=fd5409a2-e10d-4e70-9cc7-20824fb739ad
Μπορούν να υποβληθούν προσφορές
Ηλεκτρονική υποβολή: απαιτείται
https://webgate.ec.europa.eu/digit/opsys/esubmission?cftUuid=fd5409a2-e10d-4e70-9cc7-20824fb739ad
Πληροφορίες σχετικά με μια δημόσια σύμβαση, μια συμφωνία πλαίσιο ή ένα δυναμικό σύστημα αγορών
Δεν είναι διαθέσιμο
Όροι για το άνοιγμα των προσφορών (ημερομηνία)
08/07/2024 10:30
Τόπος εκτέλεσης
Δεν είναι διαθέσιμο
Μέθοδος ανάθεσης
Κριτήριο:
Τύπος: quality
Περιγραφή: Please consult the procurement documents.
Στάθμιση (ποσοστό, ακριβές) : 75
Κριτήριο:
Τύπος: price
Περιγραφή: Please consult the procurement documents.
Στάθμιση (ποσοστό, ακριβές) : 25
Εκτιμώμενη αξία
1,030,000.00 EUR
Τελική αξία της σύμβασης
Δεν είναι διαθέσιμο
Ανάθεση σύμβασης
Επίσημη επωνυμία: ADELPHI CONSULT GMBH
Ταχυδρομική διεύθυνση:
Πόλη: BERLIN
Ταχυδρομικός κώδικας: 10559
Χώρα:
Επίσημη επωνυμία: RICARDO-AEA LTD
Ταχυδρομική διεύθυνση:
Πόλη: SHOREHAM BY SEA WEST SUSSEX
Ταχυδρομικός κώδικας: BN43 5FG
Χώρα:
Επίσημη επωνυμία: E3-MODELLING AE
Ταχυδρομική διεύθυνση:
Πόλη: ATHINA
Ταχυδρομικός κώδικας: 11523
Χώρα:
Επίσημη επωνυμία: ENERDATA SAS
Ταχυδρομική διεύθυνση:
Πόλη: GRENOBLE
Ταχυδρομικός κώδικας: 38000
Χώρα:
Επίσημη επωνυμία: RICARDO NEDERLAND BV
Ταχυδρομική διεύθυνση:
Πόλη: UTRECHT
Ταχυδρομικός κώδικας: 3511 SW
Χώρα:
Επίσημη επωνυμία: RICARDO ITALIA SRL
Ταχυδρομική διεύθυνση:
Πόλη: CORIANO
Ταχυδρομικός κώδικας: 47853
Χώρα:
Επίσημη επωνυμία: RICARDO CONSULTING SL
Ταχυδρομική διεύθυνση:
Πόλη: MADRID
Ταχυδρομικός κώδικας: 28036
Χώρα:
Επίσημη επωνυμία: GUIDEHOUSE GERMANY GMBH
Ταχυδρομική διεύθυνση:
Πόλη: BERLIN
Ταχυδρομικός κώδικας: 10117
Χώρα:
Προκαταρκτική προκήρυξη
Σύμβαση
Ανάθεση
Footnote - legal notice

Το περιεχόμενο αυτό που δημοσιεύεται σ’ αυτή τη σελίδα αποτελεί απλώς πρόσθετη υπηρεσία και δεν παράγει έννομα αποτελέσματα. Τα θεσμικά όργανα της Ένωσης δεν φέρουν καμία ευθύνη για το περιεχόμενό του. Οι επίσημες εκδόσεις των σχετικών προκηρύξεων διαγωνισμών είναι εκείνες που δημοσιεύονται στο συμπλήρωμα της Επίσημης Εφημερίδας της Ευρωπαϊκής Ένωσης και είναι διαθέσιμες στον ιστότοπο TED. Αυτά τα επίσημα κείμενα είναι άμεσα προσβάσιμα μέσω των συνδέσμων που περιέχονται στην παρούσα σελίδα. Για περισσότερες πληροφορίες, ανατρέξτε στην ανακοίνωση για την εξηγησιμότητα και την ευθύνη στον τομέα των δημόσιων συμβάσεων.