Publications Office of the EU
ΕΚΠΟΝΗΣΗ ΠΡΟΜΕΛΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΕΥΧΩΝ ΔΗΜΟΠΡΑΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΟΔΗΛΑΤΙΚΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΜΕΓΑΡΑ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ - Ανάδοχοι στην ΕΕ
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Αυτή η σελίδα περιέχει περιεχόμενο που δημιουργείται αυτόματα για τη βελτίωση της ευρεσιμότητας και της προσβασιμότητας

- αναφέρει τους κωδικούς CPV που προκύπτουν από το κείμενο της διαδικασίας

ΕΚΠΟΝΗΣΗ ΠΡΟΜΕΛΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΕΥΧΩΝ ΔΗΜΟΠΡΑΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΟΔΗΛΑΤΙΚΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΜΕΓΑΡΑ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ

  • Δημοσιεύτηκε
    10/11/2025
  • Προθεσμία
    20/11/2025
  • Αποσφράγιση των προσφορών
    24/11/2025
  • Σήμερα
    04/09/2026
Κατάσταση
Ολοκληρώθηκαν οι υποβολές
Τύπος σύμβασης
Services
Πρόκειται για ανανέωση υφιστάμενης διαδικασίας
No
Αγοραστής
ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΕΛΛΑΔΑΣ
Τόπος εκτέλεσης
NUTS code: Περισσότεροι του ενός τόποι εκτέλεσης
Τόπος του αγοραστή
NUTS code: EL303 Κεντρικός Τομέας Αθηνών
Επιχειρηματικός τομέας (Κύριο CPV)
71335000 Τεχνικές μελέτες
Συνολική εκτιμώμενη αξία της σύμβασης (χωρίς ΦΠΑ)
784,032.06 EUR
Συνολική εκτιμώμενη αξία της σύμβασης (χωρίς ΦΠΑ)
Δεν είναι διαθέσιμο
Αριθμός αναφοράς του διαγωνισμού
Δεν είναι διαθέσιμο
Περιγραφή

• Δημιουργία δικτύου πεζόδρομων και ποδηλατοδρόμων που θα συμβάλλει στην συνένωση αλλά και την επέκταση των υπαρχόντων ελεύθερων χώρων. • Ενσωμάτωση της υφιστάμενης εξυπηρέτησης οχημάτων στις προτεινόμενες αναπλάσεις με αλλαγή υλικού επίστρωσης των τμημάτων του οδικού δικτύου ή αγροτικών δρόμων που περιλαμβάνονται στο χρησιδανειζόμενο ακίνητο ώστε να οριοθετείται η έκταση των επεμβάσεων. • Δημιουργία περιορισμένων ζωνών φύτευσης σε καίρια τμήματα της διαδρομής, όπου θα προβλεφθούν σημεία στάσης. • Βελτίωση υφιστάμενων υποδομών οδικών έργων για μία γόνιμη ένταξή τους στην ευρύτερη ανάπλαση της ζώνης της σιδηροδρομικής γραμμής και δημιουργία κάθετων συνδέσεων για διευκόλυνση της κυκλοφορίας των οχημάτων εγκάρσια της επέμβασης. • Δημιουργία διαβάσεων σε καίρια σημεία για απρόσκοπτη προσπέλαση από τους πεζούς και τη συνένωση των οικισμών που βρίσκονται εκατέρωθεν της γραμμής. • Ένταξη φωτιστικών που αξιοποιούν την ηλιακή ενέργεια για ασφαλή πρόσβαση στη ζώνη παρέμβασης κατά τις νυχτερινές ώρες. • Ένταξη στοιχείων αστικού εξοπλισμού, όπως καθιστικά και καλάθια απορριμμάτων με τη δημιουργία χώρων στάσεων. • Πρόβλεψη ειδικής φύτευσης σε τμήματα γειτνίασης με οδικό δίκτυο υψηλής κυκλοφορίας για μείωση θορύβου και οπτική απομόνωση ή για λόγους σκίασης σε χώρους στάσης. • Αξιοποίηση του εξοπλισμού της σιδηροδρομικής τροχιάς και των αντικειμένων που την απαρτίζουν, με την ένταξή τους ως στοιχείων της διαμόρφωσης. • Ειδική επιλογή υλικών δαπεδόστρωσης, ανάλογα με τη χρήση ως ποδηλατόδρομοι, πεζόδρομοι, χώροι στάσης κ.ά. • Επανάχρηση βοηθητικών οικίσκων σε όλο το μήκος της σιδηροτροχιάς από βοηθητικής χρήση αποθηκευτικού χώρου σε τουαλέτες των χρηστών της διαδρομής. • Ένταξη περιπτέρων αναψυχής σε χώρους στάσης σε όλο το μήκος της διαδρομής, προσφέροντας ζωή καθ’ όλο το μήκος της. Ο σχεδιασμός των περιπτέρων θα γίνει με τρόπο και υλικά που να μην προσβάλουν το φυσικό περιβάλλον αλλά ταυτόχρονα να ασφαλίζει ημέρες και ώρες που δεν είναι σε λειτουργία. Ο τρόπος λειτουργίας αποτελεί αντικείμενο μελέτης εφαρμογής του έργου.

Μέθοδος υποβολής
Ηλεκτρονική διεύθυνση:
www.promitheus.gov.gr
Μπορούν να υποβληθούν προσφορές
Ηλεκτρονική υποβολή: απαιτείται
www.promitheus.gov.gr
Πληροφορίες σχετικά με μια δημόσια σύμβαση, μια συμφωνία πλαίσιο ή ένα δυναμικό σύστημα αγορών
Δεν είναι διαθέσιμο
Όροι για το άνοιγμα των προσφορών (ημερομηνία)
24/11/2025 10:00
Μέθοδος ανάθεσης
Δεν είναι διαθέσιμο
Εκτιμώμενη αξία
784,032.06 EUR
Τελική αξία της σύμβασης
Δεν είναι διαθέσιμο
Ανάθεση σύμβασης
Δεν είναι διαθέσιμο
Προκαταρκτική προκήρυξη
Σύμβαση
Ανάθεση
Footnote - legal notice

Το περιεχόμενο αυτό που δημοσιεύεται σ’ αυτή τη σελίδα αποτελεί απλώς πρόσθετη υπηρεσία και δεν παράγει έννομα αποτελέσματα. Τα θεσμικά όργανα της Ένωσης δεν φέρουν καμία ευθύνη για το περιεχόμενό του. Οι επίσημες εκδόσεις των σχετικών προκηρύξεων διαγωνισμών είναι εκείνες που δημοσιεύονται στο συμπλήρωμα της Επίσημης Εφημερίδας της Ευρωπαϊκής Ένωσης και είναι διαθέσιμες στον ιστότοπο TED. Αυτά τα επίσημα κείμενα είναι άμεσα προσβάσιμα μέσω των συνδέσμων που περιέχονται στην παρούσα σελίδα. Για περισσότερες πληροφορίες, ανατρέξτε στην ανακοίνωση για την εξηγησιμότητα και την ευθύνη στον τομέα των δημόσιων συμβάσεων.