Publications Office of the EU
Udbud af pladsanvisningssystem 2024 - Ανάδοχοι στην ΕΕ
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Udbud af pladsanvisningssystem 2024

  • Δημοσιεύτηκε
    18/11/2024
  • Προθεσμία
    16/12/2024
  • Ανατέθηκαν
    21/03/2025
  • Σήμερα
    01/09/2026
Κατάσταση
Ανατέθηκαν
Τύπος σύμβασης
Services
Πρόκειται για ανανέωση υφιστάμενης διαδικασίας
No
Αγοραστής
Bornholms Regionskommune
Τόπος εκτέλεσης
NUTS code: anyw
Τόπος του αγοραστή
NUTS code: DK014 Bornholm
Επιχειρηματικός τομέας (Κύριο CPV)
72000000 Υπηρεσίες τεχνολογίας των πληροφοριών: παροχή συμβουλών, ανάπτυξη λογισμικού, Διαδίκτυο και υποστήριξη
Συνολική εκτιμώμενη αξία της σύμβασης (χωρίς ΦΠΑ)
8,000,000.00 DKK
Συνολική εκτιμώμενη αξία της σύμβασης (χωρίς ΦΠΑ)
Δεν είναι διαθέσιμο
Αριθμός αναφοράς του διαγωνισμού
24/3473
Περιγραφή

Udbuddet omfatter levering og drift af et Pladsanvisningssystem (som en service) til Bornholms Regionskommune.Kontraktens indhold omfatter følgende hovedelementer: Implementering af pladsanvisningssystem, Initialuddannelse, Drift og vedligehold, Helpdesk og support. Der ønskes en standardløsning baseret på kommunens behov.Pladsanvisningssystemet skal være en samlet brugervenlig løsning for kommunens ansatte, herunder sagsbehandlere, ledere og institutioner og med en tilknyttet selvbetjeningsløsning til forældrene.Systemet skal kunne håndtere den daglige styring og overblik inden for dagtilbud for børn i aldersgruppen 0-18 år samt fremadrettede og periodevise opgaver, som bl.a. statistikker og beregninger af belægning.Af vigtige funktioner i systemet kan nævnes visitering, tilbud, indmeldelser og udmeldelser. Andre essentielle funktioner i løsningen er bl.a. økonomisk fripladstilskud og søskendetilskud, tilskud til private institutioner og privat pasning samt automatisk opkrævning og styring af belægning i dagtilbuddene.Det er vigtigt for Kommunen, at løsningen har en stor grad af automatiserede funktioner og processer.Løsningen skal være dokumentbærende og der skal kunne journaliseres egen producerede og importerede dokumenter i løsningen.Systemet skal i videst muligt omfang gøre brug af den fælleskommunale rammearkitektur, bruge data fra relevante offentlige registre og tilbyde mulighed for snitflader til/fra andre eksterne systemer/datakilder. Kommunen planlægger driftsstart af løsningen den 1. juni 2025. Kontraktperioden træder i kraft ved driftsstart og løber i 6 år med forventet udløb den 31. maj 2031.Kommunen har en option på forlængelse af Kontrakten på 2 x 12 måneder. Såfremt optionen ikke ønskes benyttet, udløber Kontrakten automatisk ved udløbsdato. Det er vigtigt for Ordregiver, at der i forbindelse med evalueringen foretages en brugertest.Tilbudsgiver skal i forbindelse med brugertesten stille et ’live demosystem’ til rådighed for den af Ordregiver udpegede brugertestgruppe. Med ’live demosystem’ forstås en version af det af Tilbudsgivers tilbudte pladsanvisningssystem opsat og konfigureret med data sådan, at brugertestgruppen har mulighed for at teste de af Kommunen udarbejdede Test Cases (vedlagt i udbudsmaterialet). ’Live demosystemet’ skal være opsat på en måde, så der ikke er integration eller kommunikeres ud/ind i systemet, f.eks. til datatræk eller breve til forældre". Da Ordregiver ikke ønsker at bidrage til brud på GDPR, må der i systemet ikke være mulighed for at tilgå rigtige persondata.Ordregiver videodokumenterer brugertesten for at kunne dokumentere, at den testede funktionalitet modsvarer den funktionalitet, som leveres ved indgåelse af kontrakt.

Μέθοδος υποβολής
Ηλεκτρονική διεύθυνση:
https://permalink.mercell.com/238468565.aspx
Μπορούν να υποβληθούν προσφορές
Ηλεκτρονική υποβολή: απαιτείται
https://permalink.mercell.com/238468565.aspx
Πληροφορίες σχετικά με μια δημόσια σύμβαση, μια συμφωνία πλαίσιο ή ένα δυναμικό σύστημα αγορών
Δεν είναι διαθέσιμο
Όροι για το άνοιγμα των προσφορών (ημερομηνία)
Δεν είναι διαθέσιμο
Τόπος εκτέλεσης
Μέθοδος ανάθεσης
Δεν είναι διαθέσιμο
Εκτιμώμενη αξία
8,000,000.00 DKK
Τελική αξία της σύμβασης
Δεν είναι διαθέσιμο
Ανάθεση σύμβασης
Επίσημη επωνυμία: KMD
Ταχυδρομική διεύθυνση:
Πόλη: Ballerup
Ταχυδρομικός κώδικας: 2750
Χώρα:
Προκαταρκτική προκήρυξη
Σύμβαση
Ανάθεση
Footnote - legal notice

Το περιεχόμενο αυτό που δημοσιεύεται σ’ αυτή τη σελίδα αποτελεί απλώς πρόσθετη υπηρεσία και δεν παράγει έννομα αποτελέσματα. Τα θεσμικά όργανα της Ένωσης δεν φέρουν καμία ευθύνη για το περιεχόμενό του. Οι επίσημες εκδόσεις των σχετικών προκηρύξεων διαγωνισμών είναι εκείνες που δημοσιεύονται στο συμπλήρωμα της Επίσημης Εφημερίδας της Ευρωπαϊκής Ένωσης και είναι διαθέσιμες στον ιστότοπο TED. Αυτά τα επίσημα κείμενα είναι άμεσα προσβάσιμα μέσω των συνδέσμων που περιέχονται στην παρούσα σελίδα. Για περισσότερες πληροφορίες, ανατρέξτε στην ανακοίνωση για την εξηγησιμότητα και την ευθύνη στον τομέα των δημόσιων συμβάσεων.