Publications Office of the EU
Frankrig-La Rochelle: Arkitektvirksomhed samt hermed beslægtet virksomhed - EU-udbud
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Frankrig-La Rochelle: Arkitektvirksomhed samt hermed beslægtet virksomhed

  • Offentliggjort
    17/02/2018
  • Frist
    19/03/2018
  • Tildelt
    21/02/2019
  • I dag
    01/09/2026
Status
Tildelt
Kontrakttype
Services
Genstand for fornyelse
No
Indkøber
ville La Rochelle
Udførelsessted
NUTS code: FRI12 Gironde
Indkøbers beliggenhed
NUTS code: FRI32 Charente-Maritime
Sektor (hoved-CPV)
71200000 Arkitektvirksomhed samt hermed beslægtet virksomhed
Samlet anslået kontraktværdi (ekskl. moms)
Ikke til rådighed
Samlet endelig kontraktværdi (ekskl. moms)
2,756,422.08 EUR
Referencenummer for tilbuddet
Moe C. Faure
Beskrivelse

La présente consultation concerne: l'aménagement de l'îlot Notre-Dame de Cougnes espace urbain de près d'1 ha couvert par le Plan de sauvegarde et de mise en valeur (PMSV) et les Orientations d'aménagement et de programmation (OAP). Ce site est la propriété de la ville de La Rochelle qui souhaite y construire:
— un parking souterrain de 400 places,
— le futur centre social et culturel Christiane Faure et ses espaces extérieurs.
L'enveloppe prévisionnelle des travaux est estimée à 18 200 000 EUR HT (Valeur, février 2018) il s'agit d'un concours d'architecture et d'ingénierie de niveau esquisse plus.
Un processus numérique BIM sera mis en place à toutes les étapes du projet (études, travaux, maintenance).
Lieu(x) d'exécution: 42 rue des Voiliers / Parking Notre Dame de Cougnes 17000 La Rochelle.

Indsendelsesmetode
Tilbud og ansøgninger om deltagelse sendes til:
Officiel betegnelse: Ville de La Rochelle: direction de la commande publique
Postadresse: 8 place Jean-Baptiste Marcet, BP 1541
By: La Rochelle
NUTS-kode: FRI32
Postnummer: 17086
Land: FRA
Hovedadresse: http://www.larochelle.fr
Elektronisk via:
http://www.larochelle.fr
Tilbud kan afgives
Not applicable
Oplysninger om en offentlig kontrakt, en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Ikke til rådighed
Fremgangsmåden ved åbning af tilbud (dato)
Ikke til rådighed
Udførelsessted
Tildelingsmetode
Other
Anslået værdi
Ikke til rådighed
Endelig kontraktværdi
2,756,422.08 EUR
Tildeling af kontrakten
Officiel betegnelse: Atelier FGA Architectes
Postadresse: 75 quai de Paludate
By: Bordeaux
Postnummer: 33800
Land: FRA
Forudgående oplysninger
Kontrakt
Tildeling
Footnote - legal notice

Det indhold, der offentliggøres på denne side, er udelukkende tænkt som en supplerende tjeneste og har ingen retsvirkning. EU's institutioner påtager sig intet ansvar for dens indhold. De officielle udgaver af de relevante udbudsbekendtgørelser er dem, der er offentliggjort i tillægget til Den Europæiske Unions Tidende og findes i TED. Disse officielle tekster er tilgængelige direkte via linkene på denne side. Yderligere oplysninger findes i meddelelsen om udbudsbetingelser og ansvar.