-
Tildelt19/06/2026
-
I dag04/09/2026
Værktøjer
- angiver tekst, der er oversat automatisk på dit browsersprog
F124 5. Brug udgivelsesvejledning og våbendeployeringssystem (5. NR FüWES)
For at sikre, at fregatterne i klasse 124 (F124) og de tilhørende landanlæg er driftsmodne indtil udløbet af deres levetid, bør der foretages en integration af forskellige delsystemer samt fjernelse af forældelse og fejlfinding. Til dette formål er projektgennemførelsen opdelt i delprojekter og gennemført i en indkøbsrammekontrakt. Beskrivelsen af skallens ydeevne beskriver de dele af projektprocessen (ledelse, uddannelse, logistik) og integrationen af delsystemet Rolling Airframe Missile (RAM) Block 2B og Atlas Data Link System (ADLiS) samt afvigelser fra kravene i beskrivelsen af skallens ydeevne. Integrationer af delsystemer (KORA-integration, eliminering af forældelse, integration af bredspektret sensor og kapacitetstilpasning, Naval Strike Missile Integration, CDS-computerenheder (Regeneration Combat Direction System), navigationssensorer til Regeneration Bus Interface Unit, multidatalink til Standatization Agreement, fejlfinding af CDS-software) vil blive idriftsat via individuelle opkald på et senere tidspunkt. Andel af RAM-integration (fast rækkefølge): På F124 er i øjeblikket "kun" RAM-blok 1A funktionelt integreret. Block 1A-styrede missiler har nået deres levetid siden i år indtil 2028 og er derfor ikke længere tilgængelige til brug. I henhold til dekretet skal integrationen af RAM-blok 2 udføres sammen med den allerede tilgængelige, videreudviklede RAM-blok 2B, når de nyere versioner af RAM integreres. Dens funktionelle integration i F124's kommando- og implementeringssystem er (et) underlagt præstationskravet i den femte F124. Brugsfrigivelse skal bestilles. Andel af ADLiS-integration (fast rækkefølge): 5. Anvendelse frigivelse, dele integration databehandlingssystem Multi-Link ADLiS i CDS F124. Som led i denne opgave skal den minimale integration af Multi-Link ADLiS-databehandlingssystemet i CDS F124 idriftsættes.
Det indhold, der offentliggøres på denne side, er udelukkende tænkt som en supplerende tjeneste og har ingen retsvirkning. EU's institutioner påtager sig intet ansvar for dens indhold. De officielle udgaver af de relevante udbudsbekendtgørelser er dem, der er offentliggjort i tillægget til Den Europæiske Unions Tidende og findes i TED. Disse officielle tekster er tilgængelige direkte via linkene på denne side. Yderligere oplysninger findes i meddelelsen om udbudsbetingelser og ansvar.