Publications Office of the EU
Danmark-Frederiksberg: Bank- og investeringstjenesteydelser - EU-udbud
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Danmark-Frederiksberg: Bank- og investeringstjenesteydelser

  • Offentliggjort
    24/08/2017
  • Frist
    25/09/2017
  • Åbning af tilbuddene
    25/09/2017
  • Tildelt
    01/05/2018
  • I dag
    05/09/2026
Status
Tildelt
Kontrakttype
Services
Genstand for fornyelse
No
Indkøber
Ministry of Taxation
Udførelsessted
NUTS code: DK011 Byen København
Indkøbers beliggenhed
NUTS code: DK011 Byen København
Sektor (hoved-CPV)
66100000 Bank- og investeringstjenesteydelser
Samlet anslået kontraktværdi (ekskl. moms)
9,000,000.00 EUR
Samlet endelig kontraktværdi (ekskl. moms)
4,900,000.00 EUR
Se mere i hvert enkelt parti
Antal delkontrakter
2
Referencenummer for tilbuddet
2017-2466
Beskrivelse

Lønmodtagernes Dyrtidsfond (“LD”) conducted an open procedure regarding Fund Management Services and Depository Services as announced in Contract Notice 2017/S 161-332360. Unfortunately, LD had to cancel this tender procedure, cf. Contract Notice 2017/S 193-396530, as all received tenders were considered non-compliant and “irregular. LD continued the procedure as a negotiated procedure cf. Section 61, 1) nº 2 of the Public Procurement Act and the negotiations have been conducted based on the same tender material. Thus, the object of the tender was to contract with a Fund Manager and a Depositary Bank (Global Custodian) regarding the fund management services and depositary services, respectively, of KLD’s assets. Nykredit Porteføljeadministration A/S and J.P. Morgan Europe, Copenhagen Branch, filial af J.P. Morgan Europe Limited, Storbritannien, has been awarded the contracts, and the contracts have been signed after the expiry of a 10 day standstill period.

Indsendelsesmetode
Tilbud og ansøgninger om deltagelse sendes til:
Officiel betegnelse: Lønmodtagernes Dyrtidsfond
Nationalt registreringsnummer: 61552812
Postadresse: Dirch Passers Allé 27, 2. sal
By: Frederiksberg
NUTS-kode: DK011
Postnummer: 2000
Land: DNK
Kontaktperson: Michael Steen
Hovedadresse: http://www.ld.dk
Tilbud kan afgives
Submission for all lots
Oplysninger om en offentlig kontrakt, en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Udbuddet omfatter indgåelse af en rammeaftale
Rammeaftale med single aktør
Fremgangsmåden ved åbning af tilbud (dato)
25/09/2017 13:00
Udførelsessted
Forudgående oplysninger
Kontrakt
Tildeling
Footnote - legal notice

Det indhold, der offentliggøres på denne side, er udelukkende tænkt som en supplerende tjeneste og har ingen retsvirkning. EU's institutioner påtager sig intet ansvar for dens indhold. De officielle udgaver af de relevante udbudsbekendtgørelser er dem, der er offentliggjort i tillægget til Den Europæiske Unions Tidende og findes i TED. Disse officielle tekster er tilgængelige direkte via linkene på denne side. Yderligere oplysninger findes i meddelelsen om udbudsbetingelser og ansvar.