Publications Office of the EU
Tyskland-Klettgau-Erzingen: Arkitekt-, ingeniør- og planlægningsvirksomhed - EU-udbud
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Tyskland-Klettgau-Erzingen: Arkitekt-, ingeniør- og planlægningsvirksomhed

  • Offentliggjort
    26/08/2020
  • Frist
    21/09/2020
  • Tildelt
    22/03/2021
  • I dag
    02/09/2026
Status
Tildelt
Kontrakttype
Services
Genstand for fornyelse
Yes
Indkøber
Gemeinde Klettgau
Udførelsessted
NUTS code: DE13A Waldshut
Indkøbers beliggenhed
NUTS code: DE13A Waldshut
Sektor (hoved-CPV)
71240000 Arkitekt-, ingeniør- og planlægningsvirksomhed
Samlet anslået kontraktværdi (ekskl. moms)
Ikke til rådighed
Samlet endelig kontraktværdi (ekskl. moms)
712,767.00 EUR
Referencenummer for tilbuddet
BBK-21
Beskrivelse

Gegenstand der Ausschreibung ist die Erbringung von Ingenieurplanungsleistungen in Anlehnung an die HOAI 2013 im Ingenieurbau (§ 43 HOAI) und zur Technischen Ausrüstung (§55 HOAI) zur Schaffung eines passiven Glasfasernetzes gemäß der Richtlinie „Förderung zur Unterstützung des Breitbandausbaus in der Bundesrepublik Deutschland“ (Leistungsphasen 1-8 und als Option LPH 9).
Der Auftraggeber behält sich vor, weitere Planungs- und Ingenieurleistungen für die Ortsteile Grießen und Geißlingen zu beauftragen (Option). Ein Anspruch auf die Beauftragung von Ingenieurplanungsleistungen für diese Ortsteile besteht nicht.

Indsendelsesmetode
Elektronisk via:
https://www.dtvp.de/Satellite/notice/CXP4YMEDSZF
Tilbud kan afgives
Submission for all lots
Oplysninger om en offentlig kontrakt, en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Ikke til rådighed
Fremgangsmåden ved åbning af tilbud (dato)
Ikke til rådighed
Udførelsessted
Tildelingsmetode
The most economic tender
Anslået værdi
Ikke til rådighed
Endelig kontraktværdi
712,767.00 EUR
Tildeling af kontrakten
Officiel betegnelse: s&p Beratungs- und Planungsgesellschaft mbH
Postadresse: Taunusstraße 54
By: Wiesbaden
Postnummer: 65183
Land: DEU
Forudgående oplysninger
Kontrakt
Tildeling
Footnote - legal notice

Det indhold, der offentliggøres på denne side, er udelukkende tænkt som en supplerende tjeneste og har ingen retsvirkning. EU's institutioner påtager sig intet ansvar for dens indhold. De officielle udgaver af de relevante udbudsbekendtgørelser er dem, der er offentliggjort i tillægget til Den Europæiske Unions Tidende og findes i TED. Disse officielle tekster er tilgængelige direkte via linkene på denne side. Yderligere oplysninger findes i meddelelsen om udbudsbetingelser og ansvar.