Publications Office of the EU
Tyskland-München: Tjenesteydelser inden for projektering af bærende konstruktioner - EU-udbud
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Tyskland-München: Tjenesteydelser inden for projektering af bærende konstruktioner

  • Offentliggjort
    15/07/2022
  • Frist
    17/08/2022
  • Tildelt
    21/11/2022
  • I dag
    31/08/2026
Status
Tildelt
Kontrakttype
Services
Genstand for fornyelse
Yes
Indkøber
MRG Münchner Raumentwicklungsgesellschaft mbH
Udførelsessted
NUTS code: DE212 München, Kreisfreie Stadt
Indkøbers beliggenhed
NUTS code: DE212 München, Kreisfreie Stadt
Sektor (hoved-CPV)
71327000 Tjenesteydelser inden for projektering af bærende konstruktioner
Samlet anslået kontraktværdi (ekskl. moms)
Ikke til rådighed
Samlet endelig kontraktværdi (ekskl. moms)
123,983.27 EUR
Referencenummer for tilbuddet
S401.07.735.01
Beskrivelse

Gemäß Beschluss des Finanzausschusses der Landeshauptstadt München vom 27.07.2021 und bestätigt durch die Vollversammlung vom 28.09.2021 wurde die Übertragung des Campingplatzes Thalkirchen in Erbpacht an die MRG – Münchner Raumentwicklungsgesellschaft mbH beschlossen und die MRG mit der weiteren Planung und Umsetzung der Sanierung und Revitalisierung des Campingplatzes Thalkirchen entsprechend dem durch die MRG vorgestellten Grobkonzept beauftragt.
Das Planungsziel ist ein moderner städtischer Campingplatz mit solidem 3-Sterne Standard und Ausrichtung auf den Städtetourismus bei Beibehaltung der aktuellen Kapazitäten. Als städtischer Campingplatz sollen dabei alle Anforderungen an Nachhaltigkeit, Ökologie und Inklusion erfüllt werden.
Geplant ist der Rückbau und die Neuerrichtung des Eingangsgebäudes, des Sanitärgebäudes 1 und eines Minimal-Sanitärgebäudes mit Erweiterungsoption im Norden, jeweils in Holz-Elementbauweise sowie die Sanierung des Sanitärgebäudes 5. Die weiteren vorhandenen Sanitärgebäude sowie Schlafsäle und die Personalunterkünfte sollen abgerissen werden. Außerdem sollen das Wegenetz, das Frisch- und Abwassernetz, die Oberflächenentwässerung und die Elektrotechnik saniert werden. Im Campingareal sollen zusätzliche Kapazitäten für Megaliner und „trockene“ Hütten generiert werden und das Angebot entsprechend dem Nutzerbedarf und Städtetourismus überarbeitet werden.
Die Objekte werden in der Honorarzone III Fachplanung Tragwerkplanung mit anrechenbaren Kosten von circa 810.000 € für das Eingangsgebäude, 590.000 € netto für die Sanitärgebäude 1 und das Minimal-Sanitärgebäude sowie 265.000 € netto zuzüglich eines 20% Umbauzuschlages für das Sanitärgebäude 5 eingeordnet.

Indsendelsesmetode
Elektronisk via:
https://www.staatsanzeiger-eservices.de/aJs/EuBekVuUrl?z_param=250103
Tilbud kan afgives
Submission for all lots
Oplysninger om en offentlig kontrakt, en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Ikke til rådighed
Fremgangsmåden ved åbning af tilbud (dato)
Ikke til rådighed
Tildelingsmetode
The most economic tender
Anslået værdi
Ikke til rådighed
Endelig kontraktværdi
123,983.27 EUR
Tildeling af kontrakten
Officiel betegnelse: H&B Engineering GmbH
Postadresse: Innere Wiener Straße 7
By: München
Postnummer: 81667
Land: DEU
Forudgående oplysninger
Kontrakt
Tildeling
Footnote - legal notice

Det indhold, der offentliggøres på denne side, er udelukkende tænkt som en supplerende tjeneste og har ingen retsvirkning. EU's institutioner påtager sig intet ansvar for dens indhold. De officielle udgaver af de relevante udbudsbekendtgørelser er dem, der er offentliggjort i tillægget til Den Europæiske Unions Tidende og findes i TED. Disse officielle tekster er tilgængelige direkte via linkene på denne side. Yderligere oplysninger findes i meddelelsen om udbudsbetingelser og ansvar.