Publications Office of the EU
Norge-Oslo: Forsknings- og udviklingsvirksomhed og hermed beslægtet konsulentvirksomhed - EU-udbud
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Norge-Oslo: Forsknings- og udviklingsvirksomhed og hermed beslægtet konsulentvirksomhed

  • Offentliggjort
    13/03/2014
  • Frist
    22/04/2014
  • I dag
    05/09/2026
Status
Indsendelse lukket
Kontrakttype
Services
Genstand for fornyelse
No
Indkøber
Barne-, likestillings- og inkluderingsdepartementet
Udførelsessted
NUTS code: NO081 Oslo
Indkøbers beliggenhed
NUTS code: Ikke til rådighed
Sektor (hoved-CPV)
73000000 Forsknings- og udviklingsvirksomhed og hermed beslægtet konsulentvirksomhed
Samlet anslået kontraktværdi (ekskl. moms)
2,000,000.00 NOK
Samlet endelig kontraktværdi (ekskl. moms)
Ikke til rådighed
Referencenummer for tilbuddet
13/2521
Beskrivelse

According to regulations for government financial oversight "all entities [...] [shall] ensure that evaluations are conducted to obtain information on the efficiency, goal-attainment and results in all or part of the entity's responsibilities and activities. Evaluations shall illuminate the appropriateness of such considerations as ownership, organization and means [...]. The frequency and scope of the evaluations shall be determined by the nature of the entity, risk and materiality." The Office of the Auditor General of Norway (OAG) has on several occasions pointed out that the processing time is too long in the county committees. Since its founding in 1993, the County Child Welfare and Social Affairs Committees have not been evaluated in accordance with these criteria.
On the basis of this, BLD wants to evaluate the county committees' use of resources, organization and quality. There has been a sharp increase in the number of cases, in parallel with a growing backlog (the number of untreated cases). The evaluation shall include clarification of how the requirements of efficiency and quality can be better attained.

Indsendelsesmetode
Ikke til rådighed
Tilbud kan afgives
Submission for all lots
Oplysninger om en offentlig kontrakt, en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Bekendtgørelsen vedrører en offentlig kontrakt
Fremgangsmåden ved åbning af tilbud (dato)
Ikke til rådighed
Udførelsessted
Tildelingsmetode
The most economic tender
Anslået værdi
2,000,000.00 NOK
Endelig kontraktværdi
Ikke til rådighed
Tildeling af kontrakten
Ikke til rådighed
Forudgående oplysninger
Kontrakt
Tildeling
Footnote - legal notice

Det indhold, der offentliggøres på denne side, er udelukkende tænkt som en supplerende tjeneste og har ingen retsvirkning. EU's institutioner påtager sig intet ansvar for dens indhold. De officielle udgaver af de relevante udbudsbekendtgørelser er dem, der er offentliggjort i tillægget til Den Europæiske Unions Tidende og findes i TED. Disse officielle tekster er tilgængelige direkte via linkene på denne side. Yderligere oplysninger findes i meddelelsen om udbudsbetingelser og ansvar.