Publications Office of the EU
Flere på hinanden følgende leveringer af frugt og grøntsager til skoler og uddannelsesinstitutioner, der leverer kollektiv ernæring til børn i Ursynów-distriktet i hovedstaden Warszawa. - EU-udbud
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Denne side indeholder indhold, der genereres automatisk for at forbedre søgemuligheder og tilgængelighed

- angiver CPV-koder, der er udledt af procedureteksten

- angiver tekst, der er oversat automatisk på dit browsersprog

Flere på hinanden følgende leveringer af frugt og grøntsager til skoler og uddannelsesinstitutioner, der leverer kollektiv ernæring til børn i Ursynów-distriktet i hovedstaden Warszawa.

  • Offentliggjort
    29/10/2025
  • Frist
    28/11/2025
  • Åbning af tilbuddene
    28/11/2025
  • Tildelt
    14/01/2026
  • I dag
    02/09/2026
Status
Tildelt
Kontrakttype
Supplies
Genstand for fornyelse
No
Indkøber
Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty Ursynów m.st. Warszawy
Udførelsessted
NUTS code: Flere udførelsessteder
Indkøbers beliggenhed
NUTS code: PL911 Miasto Warszawa
Sektor (hoved-CPV)
03221000 Grøntsager
Samlet anslået kontraktværdi (ekskl. moms)
2,890,179.30 PLN
Samlet endelig kontraktværdi (ekskl. moms)
2,897,422.80 PLN
Referencenummer for tilbuddet
DBFO-XII-DAZ.4660.14.2025
Beskrivelse

1. Kontraktens genstand er successive leveringer af grøntsager og frugt til skoler og uddannelsesinstitutioner, der leverer kollektiv ernæring til børn i Ursynów-distriktet i hovedstaden Warszawa, svarende til kvalitativt detaljerede (industrielle) handelsnormer og den generelle handelsnorm, der er fastsat i gældende ret. 2. En detaljeret beskrivelse af kontraktens genstand findes i prisskemaet, som er bilag 3 til frihandelszonen. 3. Ordregiveren kræver, at udførelsen af kontraktens genstand er som følger: 1) fra oplagringsstedet/oplagringsstedet for de produkter, der udgør kontraktens genstand, med den aktuelle afgørelse truffet af den kompetente myndighed i det statslige sundhedsinspektorat om godkendelse af anlægget/lageret under offentlig kontrol af myndighederne i det statslige sundhedsinspektorat inden for rammerne af: hvis kontrahenten er producent, produktion, oplagring, emballering og markedsføring af landbrugsfødevarer, eller b) hvis kontrahenten ikke er producent, oplagring, emballering og markedsføring af landbrugsfødevarer 2) ved hjælp af mindst 3 (med ord: transportmidler, der opfylder sundhedskravene i henhold til lov om fødevare- og ernæringssikkerhed, dokumenteret ved gældende afgørelser eller certifikater eller udtalelser udstedt af den kompetente myndighed i statens sundhedsinspektorat vedrørende transportmidlers overholdelse af de krav, der er nødvendige for at sikre hygiejnen i handelen med fødevarer for så vidt angår tilpasning til transport af fødevarer Den ordregivende myndighed kræver, at de pågældende dokumenter indeholder oplysninger om registreringsnummeret på det transportmiddel, de vedrører. 4. Den ordregivende myndighed kræver, at kontrahenten stiller en kvalitetsgaranti for det leverede kontraktemne. Ved hjælp af en "kvalitetsgaranti" anerkendes det, at holdbarheden af de produkter, der leveres til kundens lokaler, mindst vil være: 1) For frugt og grøntsager - 5 dage fra datoen for hver levering 2) For sæsonbestemt frugt - 2 dage fra datoen for hver levering. 5. Grøntsager og frugter bør være: a) sund (uden tegn på råd og skimmel), fri for skadedyr og skader forårsaget af dem, ikke visnet, ren, ikke beskadiget; sortens typiske farve en uacceptabel fremmed smag, eftersmag eller lugt ensartet emballage med hensyn til oprindelse, kvalitet, størrelse og så vidt muligt modenhed og udvikling Produkterne bør transporteres i emballage, der er beregnet til dette formål, og som er fremstillet af materialer i kontakt med fødevarer, ikke beskadiget, ikke gennemblødt, uden spor af skimmel og fremmed lugt. Kvalitetskrav til grøntsager og frugt er fastsat i lov om landbrugsfødevarers kommercielle kvalitet af 21. december 2000 (lovtidende 2023, punkt 1980). Kvalitetskravene til spiselige kartofler er fastsat i bekendtgørelse fra ministeren for landbrug og udvikling af landdistrikter af 19. oktober 2003 (Lovtidende 2020, punkt 371). 6. Ordregiveren kræver, at den kontrahent, der leverer de bestilte produkter, bistår med aflæsningen på det sted, der er angivet af ordregiveren, og er til stede, når han kontrollerer, at produkterne er i overensstemmelse med ordren. 7. Personer, der udfører leveringen, skal have en aktuel lægeerklæring til sundhedsmæssige og epidemiologiske formål, som de viser på anmodning af den bestillende part. 8. Leverancer vil blive foretaget på arbejdsdage. 9. Leverancer til hver af modtagerne vil blive foretaget op til 3 gange om ugen. 10. Ordregiveren kræver, at ordren udføres på de vilkår og betingelser, der er beskrevet i kontraktudkastet, som udgør bilag nr. 12 til frihandelszonen.

Indsendelsesmetode
Elektronisk via:
https://dbfo-ursynow.ezamawiajacy.pl/pn/dbfo-ursynow/demand/243194/notice/public/details
Tilbud kan afgives
Elektronisk indsendelse: påkrævet
https://dbfo-ursynow.ezamawiajacy.pl/pn/dbfo-ursynow/demand/243194/notice/public/details
Oplysninger om en offentlig kontrakt, en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Ikke til rådighed
Fremgangsmåden ved åbning af tilbud (dato)
28/11/2025 09:15
Tildelingsmetode
Kriterium:
Type: price
Beskrivelse: W kryterium cena brutto ocenianym ofertom zastanie przyznane maksymalnie 60 pkt.
Vægtning (procentdel, præcis) : 60
Kriterium:
Type: quality
Beskrivelse: W kryterium termin dostawy (T) ocenianym ofertom zostanie przyznane maksymalnie 30 punktów w następujący sposób: 1) 30 punktów za zaoferowanie trzech dostaw w tygodniu w godzinach od 6:30 do 8:30; 2) 10 punktów za zaoferowanie trzech dostaw w tygodniu w godzinach od 6:30 do 10:30; 3) 0 punktów za zaoferowanie trzech dostaw w tygodniu w godzinach od 6:30 do 15:00; - przy czym niedopuszczalne jest zaoferowanie mniejszej liczby dostaw niż trzy; w tygodniu lub w innych godzinach niż od 6:30 do 15:00 pod rygorem uznania oferty za niezgodną z opisem przedmiotu zamówienia i jej odrzuceniem.
Vægtning (procentdel, præcis) : 30
Kriterium:
Type: quality
Beskrivelse: W kryterium termin wymiany (W) ocenianym ofertom zostanie przyznane maksymalnie 10 punktów w następujący sposób: 1) 10 punktów za zaoferowanie wymiany dostarczonych przez Wykonawcę wadliwych produktów w terminie 3 godzin od zgłoszenia konieczności wymiany; 2) 0 punktów za zaoferowanie wymiany dostarczonych przez Wykonawcę wadliwych produktów w terminie jednego dnia roboczego od zgłoszenia konieczności wymiany, w godzinach wskazanych przez Wykonawcę w kryterium termin dostawy (T); - przy czym niedopuszczalne jest zaoferowanie wymiany dostarczonych przez Wykonawcę wadliwych produktów w terminie dłuższym niż jeden dzień roboczy pod rygorem uznania oferty za niezgodną z opisem przedmiotu zamówienia i jej odrzuceniem.
Vægtning (procentdel, præcis) : 10
Anslået værdi
2,890,179.30 PLN
Endelig kontraktværdi
2,897,422.80 PLN
Tildeling af kontrakten
Officiel betegnelse: PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUGOWO HANDLOWE MARCIN SELIGA
Postadresse:
By: Promna
Postnummer: 26-803
Land:
Forudgående oplysninger
Kontrakt
Tildeling
Footnote - legal notice

Det indhold, der offentliggøres på denne side, er udelukkende tænkt som en supplerende tjeneste og har ingen retsvirkning. EU's institutioner påtager sig intet ansvar for dens indhold. De officielle udgaver af de relevante udbudsbekendtgørelser er dem, der er offentliggjort i tillægget til Den Europæiske Unions Tidende og findes i TED. Disse officielle tekster er tilgængelige direkte via linkene på denne side. Yderligere oplysninger findes i meddelelsen om udbudsbetingelser og ansvar.