Publications Office of the EU
Frankrig-Anse: Byggemodning - EU-udbud
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Denne side indeholder indhold, der genereres automatisk for at forbedre søgemuligheder og tilgængelighed

- angiver CPV-koder, der er udledt af procedureteksten

Frankrig-Anse: Byggemodning

  • Offentliggjort
    06/09/2014
  • Frist
    24/10/2014
  • Tildelt
    22/09/2016
  • I dag
    04/09/2026
Status
Tildelt
Kontrakttype
Works
Genstand for fornyelse
No
Indkøber
Ikke til rådighed
Udførelsessted
NUTS code: Flere udførelsessteder
Indkøbers beliggenhed
NUTS code: Ikke til rådighed
Sektor (hoved-CPV)
45111291 Byggemodning
Samlet anslået kontraktværdi (ekskl. moms)
20,000,000.00 EUR
Samlet endelig kontraktværdi (ekskl. moms)
24,543,000.00 EUR
Referencenummer for tilbuddet
Ikke til rådighed
Beskrivelse

Concession d'aménagement pour la réalisation de la ZAC du Bordelan - concession passée en application des articles R.300-4 à R.300-10 du code de l'urbanisme.le contrat a pour objet de confier au concessionnaire qui devra assurer une part significative du risque économique la réalisation d'un pôle de développement mixte(économique et portuaire), tout en renforçant l'offre de loisirs et d'hébergement touristique existante. Le périmètre de l'opération est d'environ 66 hectares. Les biens nécessaires à l'opération sont cédés par la Commune d'Anse au concessionnaire pour un montant de 2 600 000 EUR. Le concessionnaire est chargé de préparer le dossier de réalisation de la ZAC, d'assurer l'ensemble des tâches de conduite et de gestion de l'opération, de réaliser toutes les études nécessaires à la mise en œuvre de l'opération,de réaliser les travaux d'aménagement et d'équipements (l'aménageur assure la maitrise d'ouvrage de l'opération), et de commercialiser les terrains viabilisés.

Indsendelsesmetode
Ikke til rådighed
Tilbud kan afgives
Not applicable
Oplysninger om en offentlig kontrakt, en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Ikke til rådighed
Fremgangsmåden ved åbning af tilbud (dato)
Ikke til rådighed
Udførelsessted
Tildelingsmetode
Avant l'ouverture des négociations, la Commission d'aménagement émettra un avis sur les candidatures et les propositions des candidats. L'autorité concédante est libre d'engager toute discussion utile avec une ou plusieurs personnes ayant remis une proposition. Les discussions seront conduites par le président, dûment habilité par délibération du Comité syndical du 26.8.2014.a l'issue des discussions, il sera procédé à la saisine du Comité syndical aux fins de choix du candidat retenu.
Anslået værdi
20,000,000.00 EUR
Endelig kontraktværdi
24,543,000.00 EUR
Tildeling af kontrakten
Officiel betegnelse: Société d'équipement du Rhône et de Lyon
Postadresse: 4 boulevard Eugène Deruelle, CS 13312
By: Lyon
Postnummer: 69427
Land: FRA
Forudgående oplysninger
Kontrakt
Tildeling
Footnote - legal notice

Det indhold, der offentliggøres på denne side, er udelukkende tænkt som en supplerende tjeneste og har ingen retsvirkning. EU's institutioner påtager sig intet ansvar for dens indhold. De officielle udgaver af de relevante udbudsbekendtgørelser er dem, der er offentliggjort i tillægget til Den Europæiske Unions Tidende og findes i TED. Disse officielle tekster er tilgængelige direkte via linkene på denne side. Yderligere oplysninger findes i meddelelsen om udbudsbetingelser og ansvar.