Publications Office of the EU
Tyskland-Jena: Beskyttelse af truede arter - EU-udbud
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Tyskland-Jena: Beskyttelse af truede arter

  • Offentliggjort
    31/03/2020
  • Frist
    05/05/2020
  • Åbning af tilbuddene
    05/06/2020
  • Tildelt
    16/06/2020
  • I dag
    06/09/2026
Status
Tildelt
Kontrakttype
Services
Genstand for fornyelse
No
Indkøber
Thüringer Landesamt für Umwelt, Bergbau und Naturschutz
Udførelsessted
NUTS code: DEG0 Thüringen
Indkøbers beliggenhed
NUTS code: DEG03 Jena, Kreisfreie Stadt
Sektor (hoved-CPV)
90721700 Beskyttelse af truede arter
Samlet anslået kontraktværdi (ekskl. moms)
Ikke til rådighed
Samlet endelig kontraktværdi (ekskl. moms)
1,059,623.01 EUR
Se mere i hvert enkelt parti
Antal delkontrakter
19
Referencenummer for tilbuddet
R-III/31-2020/07
Beskrivelse

Gegenstand der Beschaffung der Loseinheit 1 ist die landesweite Erfassung des Rot- und Schwarzmilanbestandes.
Gegenstand der Beschaffung für die Loseinheiten 2-19 ist das SPA-Monitoring, welches als Daueraufgabe in 44 EU-Vogelschutzgebieten im sechsjährigen Turnus durchgeführt wird. Die SPA-Kartierungen berücksichtigen alle wertgebenden Brut- und Zugvogelarten. Die Brutvogelkartierung in den SPA-Gebieten erfolgt als vollflächige Revierkartierung nach Methodenstandard (Südbeck et al. 2005). Die Zug- und Rastvogelerfassung erfolgt in den Offenlandbereichen und orientiert sich an den Vorgaben der DDA-Wasservogelzählung. Für alle wertgebenden Vogelarten in SPA erfolgt eine Bewertung des Erhaltungsschemas entsprechend LANA-Beschluss („Pinnebergschema“).

Indsendelsesmetode
Elektronisk via:
https://www.evergabe-online.de/tenderdetails.html?id=320815
Tilbud kan afgives
Submission for all lots
Oplysninger om en offentlig kontrakt, en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Ikke til rådighed
Fremgangsmåden ved åbning af tilbud (dato)
05/06/2020 10:01
Udførelsessted
Forudgående oplysninger
Kontrakt
Tildeling
Footnote - legal notice

Det indhold, der offentliggøres på denne side, er udelukkende tænkt som en supplerende tjeneste og har ingen retsvirkning. EU's institutioner påtager sig intet ansvar for dens indhold. De officielle udgaver af de relevante udbudsbekendtgørelser er dem, der er offentliggjort i tillægget til Den Europæiske Unions Tidende og findes i TED. Disse officielle tekster er tilgængelige direkte via linkene på denne side. Yderligere oplysninger findes i meddelelsen om udbudsbetingelser og ansvar.