Publications Office of the EU
"Levering af helt nye bybusser i MAXI-klassen i form af operationel leasing – 1 basiskontrakt, 2 optioner" - EU-udbud
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Denne side indeholder indhold, der genereres automatisk for at forbedre søgemuligheder og tilgængelighed

- angiver CPV-koder, der er udledt af procedureteksten

- angiver tekst, der er oversat automatisk på dit browsersprog

"Levering af helt nye bybusser i MAXI-klassen i form af operationel leasing – 1 basiskontrakt, 2 optioner"

  • Offentliggjort
    24/02/2026
  • Frist
    09/03/2026
  • Åbning af tilbuddene
    09/03/2026
  • Tildelt
    28/04/2026
  • I dag
    03/09/2026
Status
Tildelt
Kontrakttype
Supplies
Genstand for fornyelse
No
Indkøber
"TESKO" TATRZAŃSKA KOMUNALNA GRUPA KAPITAŁOWA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Udførelsessted
NUTS code: Flere udførelsessteder
Indkøbers beliggenhed
NUTS code: PL219 Nowotarski
Sektor (hoved-CPV)
66114000 Finansiel leasing
Samlet anslået kontraktværdi (ekskl. moms)
Ikke til rådighed
Samlet endelig kontraktværdi (ekskl. moms)
4,572,148.00 PLN
Referencenummer for tilbuddet
1 - ZP/2026 – Autobusy.
Beskrivelse

1.1. Kontraktens genstand er levering i form af operationel leasing af helt nye bybusser i MAXI-klassen (produktionsår 2026 eller nyere): 1.1.1. grundkontrakt – 1 (ét) stykke 1.1.2. optionsretten – op til 2 (to) enheder på de betingelser, der er fastsat i frihandelszonen og i standardkontrakten optionen udløses af en ensidig erklæring fra ordregiveren inden for den frist og på de betingelser, der er fastsat i kontrakten. 1.2. Leveringstider: 1.2.1. Bus nr. 1 – Garanteret kørsel: levering senest den 31.10.2026. 1.2.2. Bus nr. 2 – Valgmulighed (første enhed): senest 6 måneder efter datoen for levering til kontrahenten af ordregiverens erklæring om udøvelse af optionsretten. 1.2.3. Bus nr. 3 – Valgmulighed (2. enhed): levering i 2027, senest 6 måneder efter datoen for levering til kontrahenten af arbejdsgiverens erklæring om udøvelse af optionsretten (men tidligst fra den 1.4.2027) 1.3. Valgmulighed – udløsningsmåde og meddelelse: 1.3.1. Fortrydelsesretten udøves ved, at ordregiveren afgiver en ensidig erklæring til kontrahenten i elektronisk form til den adresse, der er angivet i kontrakten (bilag 6 til frihandelszonen). Erklæringen skal navnlig indeholde: antallet af enheder, der skal lanceres, angivelsen "bus nr. 2"/"bus nr. 3", en angivelse af den planlagte leveringsdato og en henvisning til de finansieringsbetingelser, der følger af tilbuddet og standardkontrakten. 1.3.2. Frist for meddelelse: a) for bus nr. 2 (første punkt under valgmuligheden) — ordregiveren underretter kontrahenten senest 6 måneder før den leveringsdato, der er angivet i punkt 4.3.2 for bus nr. 2 b) for bus nr. 3 (anden post under valgmuligheden) — ordregiveren skal angive den foreslåede leveringsdato (sammenlignet med 2027, ikke tidligere end 01.04.2027) og underrette kontrahenten senest 6 måneder før denne dato. 1.3.3. Mulighedernes omfang: Kunden kan bruge indstillingen i intervallet 0, 1 eller 2 stykker. Det drejer sig navnlig om: a) Ordregiveren må kun køre bus nr. 2, kun bus nr. 3, begge dele eller ikke køre nogen del; b) udnyttelsen af optionen består i indgåelse af en særskilt operationel leasingaftale for en given enhed på de betingelser, der er fastsat i modelaftalen — bilag 6 til frihandelszonen Som hovedregel skal valgmulighederne aktiveres i følgende rækkefølge: først bus nr. 2, derefter bus nr. 3, medmindre ordregiveren bestemmer andet i erklæringen om aktivering af optionen. 1.3.4. Den manglende forpligtelse til at benytte optionen giver ikke anledning til erstatningsansvar fra ordregiverens side og udgør ikke et kontraktbrud. 1.3.5. Anmeldelsens virkning: Når den i punkt 4.4.1 omhandlede erklæring er afleveret til kontrahenten, indgår parterne straks en særskilt kontrakt om den lancerede kunst (i overensstemmelse med bilag 6) med den leveringsdato, der er angivet i meddelelsen, og de finansieringsbetingelser, der følger af tilbuddet og standardkontrakten. 1.3.6. Bestemmelserne om leveringssted, kvittering, garanti/garanti, montering af Geotik/ITS-udstyr og registreringsdokumenter finder tilsvarende anvendelse på busser, der leveres i henhold til optionen. 1.4. Leveringen omfatter overførsel af busser til Arbejdsgiverens hovedsæde: ul. Szymony 17A, 34-500 Zakopane (Małopolskie-provinsen), for kontrahentens regning og risiko, på den modtagelsesdato, der er aftalt mellem parterne. Indsamlingen sker i overensstemmelse med den procedure og den dokumentation, der er angivet i kontrakten. 1.5. Generelle krav til kontraktens genstand: 1.5.1. Busserne skal være helt nye (produktionsår 2026 eller nyere), fremstillet i overensstemmelse med bestemmelserne om vejtrafik og godkendelse, med en gældende typegodkendelsesattest eller andre dokumenter, der tillader trafik og registrering på Republikken Polens område, i overensstemmelse med de generelt gældende bestemmelser. 1.5.2. De anvendte konstruktionsmæssige og tekniske løsninger skal kontrolleres. Køretøjerne må ikke være prototyper og skal stamme fra serieproduktion i fabrikantens/leverandørens aktuelle tilbud. 1.5.3. Busser skal overholde gældende standarder og forskrifter (herunder køretøjets tekniske forhold og omfanget af det nødvendige udstyr) — eller tilsvarende, hvis standarder/tekniske specifikationer eller overensstemmelsesvurderinger er tilladt — i overensstemmelse med principperne i artikel 99, stk. 2. 5-6 af PHP-loven. 1.5.4. Det er tilladt at anvende dele, samlinger og materialer, der er tilgængelige på EU-markedet og i kontrahentens servicenetværk. 1.5.5. Støtte struktur lavet af rustfrit eller hård-rustende materialer; i sidstnævnte tilfælde fuld korrosionsbeskyttelse af lastvognen svarende til driftsbetingelserne (f.eks. kataforese) i henhold til art og standarder eller tilsvarende. 1.5.6. Køretøjer skal sikre problemfri drift i omgivelsestemperaturområdet fra -25 °C til +40 °C og opfylde de sikkerheds- og driftsparametre, der kræves ved lov. 1.5.7. Hvis nye obligatoriske tekniske krav/standarder bekendtgøres under kontraktens gennemførelse, er kontrahenten forpligtet til at anvende dem, inden køretøjerne overdrages til den ordregivende myndighed som en del af kontraktvederlaget (i henhold til artikel 455 i loven om offentlige udbud).

Indsendelsesmetode
Elektronisk via:
https://ezamowienia.gov.pl
Tilbud kan afgives
Elektronisk indsendelse: påkrævet
https://ezamowienia.gov.pl
Oplysninger om en offentlig kontrakt, en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Ikke til rådighed
Fremgangsmåden ved åbning af tilbud (dato)
09/03/2026 10:15
Udførelsessted
Tildelingsmetode
Kryterium nr 1: całkowity koszt leasingu dla 3 autobusów (C) Kryterium nr 2: okres gwarancji dla każdego z 3 autobusów (G)
Anslået værdi
Ikke til rådighed
Endelig kontraktværdi
4,572,148.00 PLN
Tildeling af kontrakten
Officiel betegnelse: PEKAO LEASING Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Postadresse:
By: Warszawa
Postnummer: 01-066 Warszawa
Land:
Officiel betegnelse: Autobagi Polska Sp. z o.o.
Postadresse:
By: Głogoczów.
Postnummer: 32-444
Land:
Forudgående oplysninger
Kontrakt
Tildeling
Footnote - legal notice

Det indhold, der offentliggøres på denne side, er udelukkende tænkt som en supplerende tjeneste og har ingen retsvirkning. EU's institutioner påtager sig intet ansvar for dens indhold. De officielle udgaver af de relevante udbudsbekendtgørelser er dem, der er offentliggjort i tillægget til Den Europæiske Unions Tidende og findes i TED. Disse officielle tekster er tilgængelige direkte via linkene på denne side. Yderligere oplysninger findes i meddelelsen om udbudsbetingelser og ansvar.