Publications Office of the EU
Den digitale euro – App og SDK - EU-udbud
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Denne side indeholder indhold, der genereres automatisk for at forbedre søgemuligheder og tilgængelighed

- angiver tekst, der er oversat automatisk på dit browsersprog

Den digitale euro – App og SDK

  • Offentliggjort
    04/01/2024
  • Frist
    20/02/2024
  • Tildelt
    02/10/2025
  • I dag
    03/09/2026
Status
Tildelt
Kontrakttype
Services
Genstand for fornyelse
No
Indkøber
European Central Bank
Udførelsessted
NUTS code: anyw-eea
Indkøbers beliggenhed
NUTS code: DE712 Frankfurt am Main, Kreisfreie Stadt
Sektor (hoved-CPV)
66110000 Bankydelser
Samlet anslået kontraktværdi (ekskl. moms)
76,800,000.00 EUR
Samlet endelig kontraktværdi (ekskl. moms)
153,600,000.00 EUR
Referencenummer for tilbuddet
PRO-009488
Beskrivelse

En app til den digitale euro og tilhørende softwareudviklingssæt (SDK) til betalingstjenesteudbydere bestående af i) appen til den digitale euro og ii) en SDK til støtte for betalingstjenesteudbydere i forbindelse med levering af digitale eurotjenester gennem deres egne mobilapps og onlinegrænseflader.

Indsendelsesmetode
Elektronisk via:
https://www.ecb.europa.eu/ecb/jobsproc/sourcing/html/index.en.html
Tilbud kan afgives
Elektronisk indsendelse: påkrævet
https://www.ecb.europa.eu/ecb/jobsproc/sourcing/html/index.en.html
Oplysninger om en offentlig kontrakt, en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Udbuddet omfatter indgåelse af en rammeaftale
Fremgangsmåden ved åbning af tilbud (dato)
Ikke til rådighed
Udførelsessted
Tildelingsmetode
Kriterium:
Type: quality
Beskrivelse: Quality
Vægtning (procentdel, præcis) : 60
Kriterium:
Type: price
Beskrivelse: Price
Vægtning (procentdel, præcis) : 40
Anslået værdi
76,800,000.00 EUR
Endelig kontraktværdi
153,600,000.00 EUR
Tildeling af kontrakten
Officiel betegnelse: Almaviva The Italian Innovation Company SpA
Postadresse:
By: Rome
Postnummer: 00137
Land:
Officiel betegnelse: Sapient GmbH
Postadresse:
By: Munich
Postnummer: 80335
Land:
Forudgående oplysninger
Kontrakt
Tildeling
Footnote - legal notice

Det indhold, der offentliggøres på denne side, er udelukkende tænkt som en supplerende tjeneste og har ingen retsvirkning. EU's institutioner påtager sig intet ansvar for dens indhold. De officielle udgaver af de relevante udbudsbekendtgørelser er dem, der er offentliggjort i tillægget til Den Europæiske Unions Tidende og findes i TED. Disse officielle tekster er tilgængelige direkte via linkene på denne side. Yderligere oplysninger findes i meddelelsen om udbudsbetingelser og ansvar.