Publications Office of the EU
LA3540C-UL-CFT-Levering, levering, installation og idriftsættelse af et mobilt transient massespektrometer og et FTIR + ATR-spektrometer til University of Limerick (UL) [2 partier] - EU-udbud
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Denne side indeholder indhold, der genereres automatisk for at forbedre søgemuligheder og tilgængelighed

- angiver CPV-koder, der er udledt af procedureteksten

- angiver tekst, der er oversat automatisk på dit browsersprog

LA3540C-UL-CFT-Levering, levering, installation og idriftsættelse af et mobilt transient massespektrometer og et FTIR + ATR-spektrometer til University of Limerick (UL) [2 partier]

  • Tildelt
    30/04/2026
  • I dag
    31/08/2026
Status
Tildelt
Kontrakttype
Supplies
Genstand for fornyelse
No
Indkøber
Education Procurement Service (EPS)
Udførelsessted
NUTS code: Flere udførelsessteder
Indkøbers beliggenhed
NUTS code: IE051 Mid-West
Sektor (hoved-CPV)
38000000 Laboratorieudstyr, optisk udstyr og præcisionsudstyr (ikke briller)
Samlet anslået kontraktværdi (ekskl. moms)
Ikke til rådighed
Samlet endelig kontraktværdi (ekskl. moms)
Ikke til rådighed
Antal delkontrakter
2
Referencenummer for tilbuddet
Ikke til rådighed
Beskrivelse

Tilbudsgiverne opfordres til at afgive bud på: Parti 1- Et mobilt (vogndrevet) massespektrometer, der er i stand til ultrahurtige responstider til at opfange kortlivet gasfasekoncentrationsdynamik. Et massespektrometer er et analytisk instrument, der anvendes til at identificere og kvantificere molekyler baseret på deres masse-til-ladning-forhold. Det virker ved at ionisere en prøve, accelerere ionerne gennem et elektrisk eller magnetisk felt og måle, hvordan de adskilles baseret på deres masse og ladning. Det resulterende spektrum giver oplysninger om prøvens sammensætning og struktur. Parti 2- Et FTIR-spektrometer med potentielle ATR-funktioner, der er i stand til ultrahurtige responstider til registrering af kortlivet overfladeartsdynamik. Et FTIR (Fourier Transform Infrared) spektrometer er et analytisk instrument, der måler, hvordan en prøve absorberer infrarødt lys over et bredt spektralområde. Ved at anvende en Fourier-transformation på det registrerede interferogram frembringes et infrarødt spektrum, der afslører prøvens molekylære vibrationer, hvilket gør det muligt at identificere og karakterisere kemiske bindinger, funktionelle grupper og materialesammensætning.

Indsendelsesmetode
Ikke til rådighed
Tilbud kan afgives
Ikke til rådighed
Oplysninger om en offentlig kontrakt, en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Ikke til rådighed
Fremgangsmåden ved åbning af tilbud (dato)
Ikke til rådighed
Forudgående oplysninger
Kontrakt
Tildeling
Footnote - legal notice

Det indhold, der offentliggøres på denne side, er udelukkende tænkt som en supplerende tjeneste og har ingen retsvirkning. EU's institutioner påtager sig intet ansvar for dens indhold. De officielle udgaver af de relevante udbudsbekendtgørelser er dem, der er offentliggjort i tillægget til Den Europæiske Unions Tidende og findes i TED. Disse officielle tekster er tilgængelige direkte via linkene på denne side. Yderligere oplysninger findes i meddelelsen om udbudsbetingelser og ansvar.