Publications Office of the EU
Finland-Helsinki: Undersøgelse af det fyldestgørende undersøgelsesresumés rolle i forbindelse med risikovurdering med praktiske forslag til forbedring af OECD's koncept for harmoniserede skabeloner - EU-udbud
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Finland-Helsinki: Undersøgelse af det fyldestgørende undersøgelsesresumés rolle i forbindelse med risikovurdering med praktiske forslag til forbedring af OECD's koncept for harmoniserede skabeloner

  • Meddelt
    04/03/2021
  • Forventes offentliggjort
    15/03/2021
  • Offentliggjort
    30/04/2021
  • Frist
    26/05/2021
  • Åbning af tilbuddene
    27/05/2021
  • Tildelt
    13/07/2021
  • I dag
    05/09/2026
Status
Tildelt
Kontrakttype
Services
Genstand for fornyelse
No
Indkøber
Det Europæiske Kemikalieagentur (ECHA)
Udførelsessted
NUTS code: FI Suomi/Finland
Indkøbers beliggenhed
NUTS code: FI1B1 Helsinki-Uusimaa
Sektor (hoved-CPV)
90711100 Risikovurdering for andet end bygge- og anlægsarbejder
Samlet anslået kontraktværdi (ekskl. moms)
180,000.00 EUR
Samlet endelig kontraktværdi (ekskl. moms)
169,000.00 EUR
Referencenummer for tilbuddet
ECHA/2021/46
Beskrivelse

Det Europæiske Kemikalieagentur (ECHA) påtænker at tildele en tjenesteydelseskontrakt vedrørende en undersøgelse af det fyldestgørende undersøgelsesresumés (RSS — Robust Study Summary) rolle i farevurderingen. Formålet er at identificere forbedringer af undersøgelsesresuméets formater, der er udviklet på OECD-niveau (OECD-harmoniserede skabeloner), som kunne føre til forenklings- eller forbedringsmuligheder for det nuværende format, samt identificere måder, hvorpå man kan forbedre RSS-konceptets pålidelighed.
Arbejdet vil bestå i udførelse af litteraturforskning, interviews og undersøgelser blandt forfattere og bedømmere af undersøgelsesresuméer. Tjenesteyderen vil også sammenligne forskellene mellem resuméer genereret af tjenesteyderen selv og resuméer, der allerede er tilgængelige i ECHA's database, og andre kilder, hvis de foreligger. Udarbejdelsen af RSS vil ske til flere slutpunkter, der dækker følgende områder: fysisk-kemiske egenskaber, skæbne og opførsel, økotoksikologi og toksikologi.

Indsendelsesmetode
Elektronisk via:
https://etendering.ted.europa.eu/cft/cft-display.html?cftId=8327
Tilbud kan afgives
Submission for all lots
Oplysninger om en offentlig kontrakt, en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Ikke til rådighed
Fremgangsmåden ved åbning af tilbud (dato)
27/05/2021 14:00
Udførelsessted
Tildelingsmetode
The most economic tender
Anslået værdi
180,000.00 EUR
Endelig kontraktværdi
169,000.00 EUR
Tildeling af kontrakten
Officiel betegnelse: Yordas GmbH
Postadresse: Aussere Nurnberger Strasse 62
By: Forchheim
Postnummer: 91301
Land: DEU
Forudgående oplysninger
Kontrakt
Tildeling
Footnote - legal notice

Det indhold, der offentliggøres på denne side, er udelukkende tænkt som en supplerende tjeneste og har ingen retsvirkning. EU's institutioner påtager sig intet ansvar for dens indhold. De officielle udgaver af de relevante udbudsbekendtgørelser er dem, der er offentliggjort i tillægget til Den Europæiske Unions Tidende og findes i TED. Disse officielle tekster er tilgængelige direkte via linkene på denne side. Yderligere oplysninger findes i meddelelsen om udbudsbetingelser og ansvar.