Publications Office of the EU
Centre de vie enfantine des Bergières - Restaurering, indvendig sanering, energi og teknisk forbedring // Generelle planlægningstjenester (CFC 291) - EU-udbud
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Denne side indeholder indhold, der genereres automatisk for at forbedre søgemuligheder og tilgængelighed

- angiver tekst, der er oversat automatisk på dit browsersprog

Centre de vie enfantine des Bergières - Restaurering, indvendig sanering, energi og teknisk forbedring // Generelle planlægningstjenester (CFC 291)

  • Offentliggjort
    09/03/2026
  • Frist
    27/04/2026
  • Tildelt
    05/08/2026
  • I dag
    01/09/2026
Status
Tildelt
Kontrakttype
Services
Genstand for fornyelse
No
Indkøber
Commune de Lausanne – Direction du logement, de l'environnement et de l'architecture - Service d’architecture et du logement
Udførelsessted
NUTS code: Flere udførelsessteder
Indkøbers beliggenhed
NUTS code: CH011 Vaud
Sektor (hoved-CPV)
71200000 Arkitektvirksomhed samt hermed beslægtet virksomhed
Samlet anslået kontraktværdi (ekskl. moms)
Ikke til rådighed
Samlet endelig kontraktværdi (ekskl. moms)
1,492,486.10 CHF
Referencenummer for tilbuddet
Ikke til rådighed
Beskrivelse

Formålet med dette udbud er at udpege en generel planlægger i form af en arkitekt/gruppe af arkitekter samt et team af specialister bestående af: * en civilingeniør, * en elinstallationsingeniør, * en sanitetsinstallationsingeniør, * en varmeventilations-CR-installationsingeniør, * en teknisk koordinator, * en bygningsfysiker, * en brandsikkerhedsspecialist. Tilbudsgiverne anmodes om at udvikle et projekt på grundlag af det program, som bygherren har udarbejdet for restaurering, energi og teknisk sanitet og indretning (og bragt op til standard: universel tilgængelighed, overholdelse i henhold til BPA og SIA 358, brandsikring osv.) i Centre de vie enfantine des Bergières og at lede gennemførelsen af projektet. Denne gruppe vil være i stand til at tilføje de nødvendige færdigheder af andre ingeniører retrospektivt. Projektets tekniske tilgang skal tage hensyn til genstandens kulturarv og arkitektoniske værdi. En score på * 1 * er blevet tildelt af Direktoratet for Arkæologi og Kulturarv (DGIP), Monumenter og steder Division af kantonen Vaud. Et eksempel på klassificering som et historisk monument er undervejs. Den generelle planlægger forventes at have en stærk følsomhed og særlig opmærksomhed under interventioner på dette objekt. Den overordnede planlægger vil også skulle demonstrere ekspertise inden for kulturgoder. Den tekniske tilgang skal også tage hensyn til, at Bergières-skoleområdet vil forblive i drift i hele byggepladsens varighed, og der skal lægges særlig vægt på tilrettelæggelsen af området.

Indsendelsesmetode
Ikke til rådighed
Tilbud kan afgives
Elektronisk indsendelse: eu.europa.publications.PublicProcurement.electronic.submission.not-allowed
tdf-non-av
Oplysninger om en offentlig kontrakt, en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Ikke til rådighed
Fremgangsmåden ved åbning af tilbud (dato)
Ikke til rådighed
Tildelingsmetode
Kriterium:
Type: quality
Beskrivelse: Critères d’adjudication
Vægtning (procentdel, præcis) :
Anslået værdi
Ikke til rådighed
Endelig kontraktværdi
1,492,486.10 CHF
Tildeling af kontrakten
Officiel betegnelse: FR_AAPA SA
Postadresse:
By: Carouge GE
Postnummer: 1227
Land:
Forudgående oplysninger
Kontrakt
Tildeling
Footnote - legal notice

Det indhold, der offentliggøres på denne side, er udelukkende tænkt som en supplerende tjeneste og har ingen retsvirkning. EU's institutioner påtager sig intet ansvar for dens indhold. De officielle udgaver af de relevante udbudsbekendtgørelser er dem, der er offentliggjort i tillægget til Den Europæiske Unions Tidende og findes i TED. Disse officielle tekster er tilgængelige direkte via linkene på denne side. Yderligere oplysninger findes i meddelelsen om udbudsbetingelser og ansvar.