Publications Office of the EU
Danmark-København: Lufttransport - EU-udbud
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Danmark-København: Lufttransport

  • Offentliggjort
    12/01/2016
  • Frist
    16/02/2016
  • Åbning af tilbuddene
    16/02/2016
  • Tildelt
    12/05/2016
  • I dag
    03/09/2026
Status
Tildelt
Kontrakttype
Services
Genstand for fornyelse
Yes
Indkøber
Danmarks Meteorologiske Institut
Udførelsessted
NUTS code: DKZ Extra-Regio NUTS 1
Indkøbers beliggenhed
NUTS code: DKZ Extra-Regio NUTS 1
Sektor (hoved-CPV)
60400000 Lufttransport
Samlet anslået kontraktværdi (ekskl. moms)
13,000,000.00 DKK
Samlet endelig kontraktværdi (ekskl. moms)
13,145,625.00 EUR
Referencenummer for tilbuddet
2015-388
Beskrivelse

Den udbudte opgave består i ca. 225 årlige flyvetimer, hvorved iscentralens isobservatør fra Narsarsuaq bringes rundt til sejladsmæssigt relevante ismeldelokaliteter 1-3 gange ugentligt med henblik på visuel rekognoscering og fotografering indenskærs såvel som udenskærs. I visse situationer skal isobservatøren kunne kommunikere med skibe i søen med henblik på vejledning om sikker sejlads i isfyldte områder. Som hovedregel er flyvningerne planlagt med en uges varsel og hele det i udbudsmaterialet angivne geografiske område skal gennemflyves ugentligt, men leverandøren skal endvidere have kapacitet til opfyldelse af krav om ekstraordinære flyvninger såvel som ændringer i flyveplaner og aflysninger af flyvninger.
DMI kan ikke tilbyde hangar til tilbudsgivers luftfartøj, hvorfor tilbudsgiver enten bør sikre sig aftale om leje af hangar i Grønland, eller flyve ind i overensstemmelse med de ugentlige flyveplaner inklusiv eventuelle ad hoc-flyvninger.

Indsendelsesmetode
Tilbud og ansøgninger om deltagelse sendes til:
Officiel betegnelse: Danmarks Meteorologiske Institut
Nationalt registreringsnummer: 18 15 91 04
Postadresse: Lyngbyvej 100
By: København Ø
NUTS-kode: DKZ
Postnummer: 2100
Land: DNK
Kontaktperson: Line Trøst Pedersen
Hovedadresse: http://dmi.dk
Tilbud kan afgives
Submission for all lots
Oplysninger om en offentlig kontrakt, en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Ikke til rådighed
Fremgangsmåden ved åbning af tilbud (dato)
16/02/2016 12:00
Udførelsessted
Tildelingsmetode
The most economic tender
Anslået værdi
13,000,000.00 DKK
Endelig kontraktværdi
13,145,625.00 EUR
Tildeling af kontrakten
Officiel betegnelse: Air Greenland A/S
Postadresse: PO Boks 1012
By: Nuuk
Postnummer: 3900
Land: DNK
Forudgående oplysninger
Kontrakt
Tildeling
Footnote - legal notice

Det indhold, der offentliggøres på denne side, er udelukkende tænkt som en supplerende tjeneste og har ingen retsvirkning. EU's institutioner påtager sig intet ansvar for dens indhold. De officielle udgaver af de relevante udbudsbekendtgørelser er dem, der er offentliggjort i tillægget til Den Europæiske Unions Tidende og findes i TED. Disse officielle tekster er tilgængelige direkte via linkene på denne side. Yderligere oplysninger findes i meddelelsen om udbudsbetingelser og ansvar.