Publications Office of the EU
Tyskland-Stuttgart: Lægemidler - EU-udbud
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Tyskland-Stuttgart: Lægemidler

  • Offentliggjort
    17/06/2017
  • Frist
    20/07/2017
  • Åbning af tilbuddene
    20/07/2017
  • Tildelt
    30/08/2017
  • I dag
    01/09/2026
Status
Tildelt
Kontrakttype
Supplies
Genstand for fornyelse
Yes
Indkøber
AOK Baden-Württemberg
Udførelsessted
NUTS code: DE Deutschland
Indkøbers beliggenhed
NUTS code: DE Deutschland
Sektor (hoved-CPV)
33600000 Lægemidler
Samlet anslået kontraktværdi (ekskl. moms)
209,000.00 EUR
Samlet endelig kontraktværdi (ekskl. moms)
418,000.00 EUR
Se mere i hvert enkelt parti
Referencenummer for tilbuddet
Glatiramer 20mg
Beskrivelse

Gegenstand der Ausschreibung ist der Abschluss von Rabattvereinbarungen gem. § 130a Abs. 8 SGB V für den Zeitraum 1.12.2017 bis 31.5.2019 (Glatiramer 20mg). Die Ausschreibung erfolgt wirkstoffbezogen für den u. g. Wirkstoff. Es werden für diesen Wirkstoff gemäß näherer Bestimmung in den Vergabeunterlagen Rabattverträge – das Vorliegen zuschlagsfähiger Angebote vorausgesetzt – mit bis zu zwei pharmazeutischen Unternehmern geschlossen. Die genaue Definition des Beschaffungsbedarfs ergibt sich i.Ü. aus den Vergabeunterlagen.

Indsendelsesmetode
Elektronisk via:
https://www.dtvp.de/Center/company/announcements/categoryOverview.do?method=search&searchString=%22CXP4YH0YMDR%22
Tilbud kan afgives
Submission for all lots
Oplysninger om en offentlig kontrakt, en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Udbuddet omfatter indgåelse af en rammeaftale
Rammeaftale med several operatører
Fremgangsmåden ved åbning af tilbud (dato)
20/07/2017 10:00
Udførelsessted
Tildelingsmetode
The most economic tender
Anslået værdi
209,000.00 EUR
Endelig kontraktværdi
418,000.00 EUR
Tildeling af kontrakten
Officiel betegnelse: Mylan dura GmbH
Postadresse:
By: Darmstadt
Postnummer:
Land: DEU
Forudgående oplysninger
Kontrakt
Tildeling
Footnote - legal notice

Det indhold, der offentliggøres på denne side, er udelukkende tænkt som en supplerende tjeneste og har ingen retsvirkning. EU's institutioner påtager sig intet ansvar for dens indhold. De officielle udgaver af de relevante udbudsbekendtgørelser er dem, der er offentliggjort i tillægget til Den Europæiske Unions Tidende og findes i TED. Disse officielle tekster er tilgængelige direkte via linkene på denne side. Yderligere oplysninger findes i meddelelsen om udbudsbetingelser og ansvar.