Publications Office of the EU
Tyskland-Grafschaft-Ringen: Drikkevanddistribution - EU-udbud
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Tyskland-Grafschaft-Ringen: Drikkevanddistribution

  • Tildelt
    24/11/2019
  • I dag
    05/09/2026
Status
Tildelt
Kontrakttype
Services
Genstand for fornyelse
No
Indkøber
Gemeinde Grafschaft
Udførelsessted
NUTS code: DEB12 Ahrweiler
Indkøbers beliggenhed
NUTS code: DEB12 Ahrweiler
Sektor (hoved-CPV)
65111000 Drikkevanddistribution
Samlet anslået kontraktværdi (ekskl. moms)
0.01
Samlet endelig kontraktværdi (ekskl. moms)
0.01 EUR
Referencenummer for tilbuddet
1139/18 - BAFO Angebot
Beskrivelse

Unter Bezugnahme auf die Kennziffer im Amtsblatt der Europäischen Union: 2017/S 147/2017 305139 und Ihren darauf abgegebenen Teilnahmeantrag setzt der Auftraggeber das Verfahren nach Auswertung der Teilnahmeanträge und Rückversetzung in den Stand vor Abfrage der indikativen Angebote mit der Abfrage eines ersten indikativen Angebots für die anliegende Ausschreibung fort.
Die Betriebsführungsverträge der Eigenbetriebe Wasser- und Abwasserwerk endeten zum 31.12.2017 und sind derzeit vorläufig interimsweise verlängert. Der Gemeinderat Grafschaft hat beschlossen, diese Verträge nicht an Dritte zu vergeben, sondern sich dafür entschieden, eine Rekommunalisierung vorzunehmen. Geplant ist die Gründung einer gemeinsamen Gesellschaft mit einem privaten Partner mit gemeindlicher Mehrheitsbeteiligung, welche dann die Betriebsführung übernehmen soll. Hierfür lobt die Gemeinde das hiesige EU-weite Verhandlungsverfahren mit vorgeschaltetem Teilnahmewettb aus.

Indsendelsesmetode
Ikke til rådighed
Tilbud kan afgives
Not applicable
Oplysninger om en offentlig kontrakt, en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Ikke til rådighed
Fremgangsmåden ved åbning af tilbud (dato)
Ikke til rådighed
Udførelsessted
Tildelingsmetode
The most economic tender
Anslået værdi
0.01
Endelig kontraktværdi
0.01 EUR
Tildeling af kontrakten
Officiel betegnelse: Remondis Eurawasser GmbH
Postadresse: Robert-Koch-Straße 8
By: Grafschaft
Postnummer: 53501
Land: DEU
Forudgående oplysninger
Kontrakt
Tildeling
Footnote - legal notice

Det indhold, der offentliggøres på denne side, er udelukkende tænkt som en supplerende tjeneste og har ingen retsvirkning. EU's institutioner påtager sig intet ansvar for dens indhold. De officielle udgaver af de relevante udbudsbekendtgørelser er dem, der er offentliggjort i tillægget til Den Europæiske Unions Tidende og findes i TED. Disse officielle tekster er tilgængelige direkte via linkene på denne side. Yderligere oplysninger findes i meddelelsen om udbudsbetingelser og ansvar.