Publications Office of the EU
Tyskland-Kronach: Ingeniørvirksomhed - EU-udbud
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Tyskland-Kronach: Ingeniørvirksomhed

  • Offentliggjort
    28/03/2019
  • Frist
    25/04/2019
  • Tildelt
    26/08/2019
  • I dag
    03/09/2026
Status
Tildelt
Kontrakttype
Services
Genstand for fornyelse
No
Indkøber
Schulverband Kronach III
Udførelsessted
NUTS code: DE24A Kronach
Indkøbers beliggenhed
NUTS code: DE24A Kronach
Sektor (hoved-CPV)
71300000 Ingeniørvirksomhed
Samlet anslået kontraktværdi (ekskl. moms)
251,493.62 EUR
Samlet endelig kontraktværdi (ekskl. moms)
209,140.72 EUR
Referencenummer for tilbuddet
Ikke til rådighed
Beskrivelse

Seitens des Schulverband Kronach III ist die Sanierung, Erweiterung bzw. Neustrukturierung der Gottfried-Neukam-Mittelschule in Kronach vorgesehen.
Die Gebäude der Gottfried-Neukam-Mittelschule in Kronach sind Teil des Schulzentrums Kronach.
Die Anlage wurde im Jahr 1975/1976 errichtet. Seit der Errichtung wurden keinerlei maßgebenden Renovierungen oder Sanierungsmaßnahmen durchgeführt, so dass mittlerweile umfangreiche Maßnahmen zur Bauwerkserhaltung notwendig werden. Auf Basis einer Machbarkeitsstudie wird davon ausgegangen, Missstände aus dem Bestand durch Umstrukturierung im Bestand bzw. Erweiterungsbauten zu lösen.
Derzeitig wird von Baukosten (KG 300 + 400, DIN 276) in Höhe von ca. 9,0 Mio. EUR brutto ausgegangen.
Es ist beabsichtigt mit dieser Ausschreibung folgende Leistungen (stufenweise) zu beauftragen:
Tragwerksplanung, Leistungsphasen 1 bis 6 gemäß §§ 49 ff. HOAI.

Indsendelsesmetode
Elektronisk via:
https://plattform.aumass.de/Veroeffentlichung/av0e0511-96317-kronach-tragwerksplanung-leistungsphasen-1-6-gemass-49-ff-hoai
Tilbud kan afgives
Submission for all lots
Oplysninger om en offentlig kontrakt, en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Ikke til rådighed
Fremgangsmåden ved åbning af tilbud (dato)
Ikke til rådighed
Udførelsessted
Tildelingsmetode
The most economic tender
Anslået værdi
251,493.62 EUR
Endelig kontraktværdi
209,140.72 EUR
Tildeling af kontrakten
Officiel betegnelse: Konstruktionsgruppe Bauen AG
Postadresse: Bahnhofplatz 1
By: Kempten
Postnummer: 87345
Land: DEU
Forudgående oplysninger
Kontrakt
Tildeling
Footnote - legal notice

Det indhold, der offentliggøres på denne side, er udelukkende tænkt som en supplerende tjeneste og har ingen retsvirkning. EU's institutioner påtager sig intet ansvar for dens indhold. De officielle udgaver af de relevante udbudsbekendtgørelser er dem, der er offentliggjort i tillægget til Den Europæiske Unions Tidende og findes i TED. Disse officielle tekster er tilgængelige direkte via linkene på denne side. Yderligere oplysninger findes i meddelelsen om udbudsbetingelser og ansvar.