Publications Office of the EU
Travaux de plomberie, de ventilation et d'assainissement pour l'ensemble des bâtiments, des locaux et des sites de l'Université Paris Saclay - EU-udbud
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Travaux de plomberie, de ventilation et d'assainissement pour l'ensemble des bâtiments, des locaux et des sites de l'Université Paris Saclay

  • Offentliggjort
    17/04/2025
  • Frist
    30/05/2025
  • Åbning af tilbuddene
    30/05/2025
  • Tildelt
    27/08/2025
  • I dag
    05/09/2026
Status
Tildelt
Kontrakttype
Works
Genstand for fornyelse
Yes
Indkøber
Université Paris-Saclay
Udførelsessted
NUTS code: Flere udførelsessteder
Indkøbers beliggenhed
NUTS code: FR104 Essonne
Sektor (hoved-CPV)
45330000 Blikkenslagerarbejde
Samlet anslået kontraktværdi (ekskl. moms)
Ikke til rådighed
Samlet endelig kontraktværdi (ekskl. moms)
4,000,000.00 EUR
Referencenummer for tilbuddet
2024-A127
Beskrivelse

Travaux de plomberie, de ventilation et d'assainissement pour l'ensemble des bâtiments, des locaux et des sites de l'Université Paris Saclay L'accord-cadre sera exécuté par l'émission de bons de commande. Les prestations sont réglées par des prix unitaires. Les travaux consistent à fournir les équipements nécessaires et à les installer suivant les règles de l'art, l'ensemble du matériel sera conforme aux normes CE, AFNOR et NF. Les travaux à réaliser par l'entreprise dans le cadre de son marché sont essentiellement des travaux, de réparations et d'installations de plomberie, d'assainissement et de ventilation sur des réseaux d'eau froide (EF), d'eau chaude sanitaire (ECS), de gaz, d'eau usée (EU), d'eau vanne (EV), d'eau pluviale (EP), d'appareillages sanitaires, de gaines de ventilation, de moteurs et de ventilateurs, d'extraction aéraulique, de clapets coupe-feu, etc… Les travaux à réaliser concernent l'ensemble des services et laboratoires rattachés aux composantes de l'Université Paris-Saclay Les différentes composantes de l'Université Paris-Saclay sont réparties selon différents lieux géographiques : Bâtiments situés sur le Site de Bures/Orsay/Gif sur Yvette ( 91) et Bâtiments situés sur les autres sites (Sites du 92 et 94) La liste n'est pas exhaustive

Indsendelsesmetode
Elektronisk via:
https://www.marches-publics.gouv.fr
Tilbud kan afgives
Elektronisk indsendelse: tilladte
https://www.marches-publics.gouv.fr
Oplysninger om en offentlig kontrakt, en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Udbuddet omfatter indgåelse af en rammeaftale
Fremgangsmåden ved åbning af tilbud (dato)
30/05/2025 14:00
Udførelsessted
Tildelingsmetode
Kriterium:
Type: quality
Beskrivelse: Valeur technique de l'offre
Vægtning (procentdel, præcis) : 45
Kriterium:
Type: quality
Beskrivelse: Performances en matière d'insertion professionnelle des publics en difficulté
Vægtning (procentdel, præcis) : 5
Kriterium:
Type: quality
Beskrivelse: Performances en matière de protection de l'environnement
Vægtning (procentdel, præcis) : 5
Kriterium:
Type: price
Beskrivelse: Prix
Vægtning (procentdel, præcis) : 45
Anslået værdi
Ikke til rådighed
Endelig kontraktværdi
4,000,000.00 EUR
Tildeling af kontrakten
Officiel betegnelse: BALAS SAS
Postadresse:
By: Gennevilliers Cedex
Postnummer: 92238
Land:
Forudgående oplysninger
Kontrakt
Tildeling
Footnote - legal notice

Det indhold, der offentliggøres på denne side, er udelukkende tænkt som en supplerende tjeneste og har ingen retsvirkning. EU's institutioner påtager sig intet ansvar for dens indhold. De officielle udgaver af de relevante udbudsbekendtgørelser er dem, der er offentliggjort i tillægget til Den Europæiske Unions Tidende og findes i TED. Disse officielle tekster er tilgængelige direkte via linkene på denne side. Yderligere oplysninger findes i meddelelsen om udbudsbetingelser og ansvar.