Publications Office of the EU
Norge-Oslo: WWW-netstedsdesigntjenester - EU-udbud
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Denne side indeholder indhold, der genereres automatisk for at forbedre søgemuligheder og tilgængelighed

- angiver CPV-koder, der er udledt af procedureteksten

- angiver tekst, der er oversat automatisk på dit browsersprog

Norge-Oslo: WWW-netstedsdesigntjenester

  • Offentliggjort
    06/06/2015
  • Frist
    08/07/2015
  • Åbning af tilbuddene
    08/07/2015
  • I dag
    05/09/2026
Status
Indsendelse lukket
Kontrakttype
Services
Genstand for fornyelse
No
Indkøber
Veterinærinstituttet
Udførelsessted
NUTS code: NO081 Oslo
Indkøbers beliggenhed
NUTS code: Ikke til rådighed
Sektor (hoved-CPV)
72413000 WWW-netstedsdesigntjenester
Samlet anslået kontraktværdi (ekskl. moms)
Ikke til rådighed
Samlet endelig kontraktværdi (ekskl. moms)
Ikke til rådighed
Referencenummer for tilbuddet
14/68043
Beskrivelse

Vores websted er forældet og er ikke brugervenligt/kundevenligt nok til vores nye strategi. Tanken er, at det nye websted vil bidrage til at kommercialisere og øge indtjeningen inden for f.eks. diagnostik, forskningssamarbejde osv. samt til at forbedre profileringen af standby.
Det norske veterinærinstitut indkalder tilbudsgivere til en åben udbudsprocedure med henblik på indkøb af et nyt websted. Kontrakten omfatter en ny teknisk platform til offentliggørelse på internettet med den nødvendige software, udformning, integration og installation af systemet med tilhørende uddannelse, støtte til flytning af indhold fra det eksisterende websted samt støtte- og vedligeholdelsestjenester i en bestemt periode.
Den ordregivende myndighed — det norske veterinærinstitut Org. nr.: 970 955 623, post Box 750 Sentrum, 0106 Oslo.
Beskrivelse af enheden
Det norske veterinærinstitut er et biomedicinsk forskningsinstitut med fokus på dyresundhed, fiskesundhed og fødevaresikkerhed/fodersikkerhed. Instituttets vigtigste aktiviteter er forskning og udvikling, standby, diagnosticering, overvågning, referencefunktioner, konsulentbistand og risikovurderinger. Det norske veterinærinstitut skal have en fri og uafhængig stilling i alle faglige spørgsmål.
Det norske veterinærinstitut er en af myndighedernes vigtigste videnleverandører med hensyn til forebyggelse, rådgivning, afklaring og håndtering af alvorlige smitsomme sygdomme hos fisk og pattedyr samt zoonoser. Det norske veterinærinstitut bistår også med forebyggelse og håndtering af kriser forårsaget af usunde forbindelser og smitsomme organismer i foderstoffer og fødevarer.
Det norske veterinærinstitut leverer også tjenesteydelser og formidler viden til virksomheder, fagfolk og dyreejere. Det norske veterinærinstitut har 320 ansatte med hovedkontor i Oslo og regionale laboratorier i Sandnes, Bergen, Trondhei, Harstad og Tromsø. Websted: http://www.vetinst.no
Al kommunikation mellem tilbudsgiveren og den ordregivende myndighed sendes til den ordregivende myndigheds kontaktperson via funktionen "spørgsmål og svar" i vores elektroniske udbudssystem.
Alle spørgsmål og svar vil blive gjort tilgængelige i anonym form for alle tilbudsgivere.
Forespørgsler, der modtages efter fristen for spørgsmål, vil ikke blive besvaret.
Frist for spørgsmål: 30.6.2015
Tildelingskriterier:
Den ordregivende myndighed vælger det tilbud, der efter en vurdering bedst opfylder den ordregivende myndigheds krav, som viser en klar forståelse af den ordregivende myndigheds behov, og som har det økonomisk mest fordelagtige tilbud. Opdeling af tildelingskriterierne: Kvaliteten af systemforslaget til det tekniske og funktionelle system (20 %)
Jf. specifikationerne (bilag 3), kapitel 3 "Funktionelle krav til systemet". Systemforslagets kvalitet vil blive baseret på en konkret vurdering af de specifikke krav i bilag 3. Systembeskrivelse, evne til at opfylde kontrakten og forsyningssikkerhed (30 %). Se udbudsbetingelserne (bilag 3) punkt 4.3 "Systembeskrivelse og evne til at opfylde kontrakten" med særlig vægt på forståelse og fortolkning af vores behov på grundlag af bilag 4 Strategiske retningslinjer, jf. krav 73. Punkt 4.2 "Indhold — omstrukturering og migration" med fokus på, hvordan tilbudsgiveren kan bidrage med omstruktureringsindhold, vil også blive medtaget her. Dette vil være en vurdering af den ordregivende myndigheds opfattelse af tilbudsgiverens forståelse af de strategiske retningslinjer for projektet og vores behov samt en vurdering af det team, du har sammensat, og dokumentation af deres kapacitet og kompetence til projektet samt en vurdering af evnen til at opfylde kontrakten i overensstemmelse med tidsplanen.
Metodologi, kvalitetssikring og referencer (20 %)
Jf. udbudsbetingelserne (bilag 3) punkt 4.1 "Krav til tilbudsgiverens kompetence og kapacitet" og punkt 4.4 "Henvisninger". Metoden og kvalitetssikringen vil blive vurderet ud fra tilbudsgivers plan for gennemførelse af opgaven og hans system for samarbejde med den ordregivende myndighed.
Desuden vil tilbudsgiverens beskrevne metode og dokumenterede kvalitetssikringssystem til sikring af projektets gennemførelse og fremskridt i udviklings-, test- og garantiperioden blive vurderet.
Referencerne vil være en vurdering af tilbudsgiverens erfaring med tilsvarende opgaver og/eller relevante aktuelle kundeporteføljer, og i hvilket omfang referencerne kan understøtte tilbudsgiverens evne til at opfylde kontrakten, kompetence og kapacitet samt deres vurdering af tilbudsgiverens kvalitetssikringssystem.
Pris (30 %)
Jf. pristilbuddet i bilag 2. Priserne vil blive vurderet på grundlag af tilbudsgiverens pristilbud for udvikling, uddannelse, forvaltning, vedligeholdelse og brugerstøtte, både i udviklingsperioden og for omkostninger i de efterfølgende år, herunder timesatser, rejser, licenser, serviceniveau for støtte og garanti. Prisen vil også blive vurderet i forhold til leveringsdatoen.
Hvis det herefter er vanskeligt at udskille 2 eller flere tilbudsgivere, baseres den endelige vurdering på prisen i forhold til tiden.

Indsendelsesmetode
Tilbud og ansøgninger om deltagelse sendes til:
Officiel betegnelse: TendSign
Tilbud kan afgives
Not specified
Oplysninger om en offentlig kontrakt, en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Bekendtgørelsen vedrører en offentlig kontrakt
Fremgangsmåden ved åbning af tilbud (dato)
08/07/2015 13:00
Udførelsessted
Tildelingsmetode
Not specified
Anslået værdi
Ikke til rådighed
Endelig kontraktværdi
Ikke til rådighed
Tildeling af kontrakten
Ikke til rådighed
Forudgående oplysninger
Kontrakt
Tildeling
Footnote - legal notice

Det indhold, der offentliggøres på denne side, er udelukkende tænkt som en supplerende tjeneste og har ingen retsvirkning. EU's institutioner påtager sig intet ansvar for dens indhold. De officielle udgaver af de relevante udbudsbekendtgørelser er dem, der er offentliggjort i tillægget til Den Europæiske Unions Tidende og findes i TED. Disse officielle tekster er tilgængelige direkte via linkene på denne side. Yderligere oplysninger findes i meddelelsen om udbudsbetingelser og ansvar.