Publications Office of the EU
B-Gent: Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med bygninger til højere uddannelse - EU-udbud
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Denne side indeholder indhold, der genereres automatisk for at forbedre søgemuligheder og tilgængelighed

- angiver CPV-koder, der er udledt af procedureteksten

- angiver tekst, der er oversat automatisk på dit browsersprog

B-Gent: Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med bygninger til højere uddannelse

  • Offentliggjort
    30/03/2011
  • Frist
    17/05/2011
  • Åbning af tilbuddene
    17/05/2011
  • Tildelt
    16/08/2011
  • I dag
    01/09/2026
Status
Tildelt
Kontrakttype
Works
Genstand for fornyelse
No
Indkøber
Ikke til rådighed
Udførelsessted
NUTS code: BE234 Arr. Gent
Indkøbers beliggenhed
NUTS code: Ikke til rådighed
Sektor (hoved-CPV)
45214400 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med bygninger til højere uddannelse
Samlet anslået kontraktværdi (ekskl. moms)
Ikke til rådighed
Samlet endelig kontraktværdi (ekskl. moms)
4,646,541.66 EUR
Referencenummer for tilbuddet
A0060510
Beskrivelse

Universitetet i Gent restaurerer universitetsbiblioteket og det tidligere højere institut for kunstnerisk historie og historie. Dette kompleks er beskyttet som et monument.
Restaureringen finder sted i faser:
— Fase 1: opførelse af underjordiske depoter + groft PC — knudepunkt
— Fase 2: eksterne restaurationsydelser
— Fase 3: restaurering af indvendigt tårn + læsesal.
Under forberedelsen af restaureringen blev det i stigende grad klart, at bøgerne ikke kan blive i tårnet, fordi de så udsættes for al mulig skade. Med henblik på opbevaring af samlingen opføres et underjordisk depot under den indre have, som er et permanent depot selv efter omdannelsen, og hvor kulturarven så vidt muligt kan bevares.
Denne underjordiske deponering gennemføres gennem en række offentlige kontrakter:
— bygnings- og færdiggørelsesarbejder (herunder stabilitet og hyldebeklædning)
— elektricitet
— HVAC og sanitetsartikler
— elevatorer.
Denne kontrakt vedrører konstruktion og færdiggørelse, herunder stabilitet og hyldevarer.

Indsendelsesmetode
Ikke til rådighed
Tilbud kan afgives
Submission for all lots
Oplysninger om en offentlig kontrakt, en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Bekendtgørelsen vedrører en offentlig kontrakt
Fremgangsmåden ved åbning af tilbud (dato)
17/05/2011 15:00
Udførelsessted
Tildelingsmetode
Lowest price
Anslået værdi
Ikke til rådighed
Endelig kontraktværdi
4,646,541.66 EUR
Tildeling af kontrakten
Officiel betegnelse: Furnibo NV
Postadresse: Bedrijvenlaan 7
By: Veurne
Postnummer: 8630
Land: BEL
Forudgående oplysninger
Kontrakt
Tildeling
Footnote - legal notice

Det indhold, der offentliggøres på denne side, er udelukkende tænkt som en supplerende tjeneste og har ingen retsvirkning. EU's institutioner påtager sig intet ansvar for dens indhold. De officielle udgaver af de relevante udbudsbekendtgørelser er dem, der er offentliggjort i tillægget til Den Europæiske Unions Tidende og findes i TED. Disse officielle tekster er tilgængelige direkte via linkene på denne side. Yderligere oplysninger findes i meddelelsen om udbudsbetingelser og ansvar.