Publications Office of the EU
Årlig prøveudtagning ved 460 til ca. 530 grundvandsmålingspunkter i delstaten Slesvig-Holsten - EU-udbud
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Denne side indeholder indhold, der genereres automatisk for at forbedre søgemuligheder og tilgængelighed

- angiver tekst, der er oversat automatisk på dit browsersprog

Årlig prøveudtagning ved 460 til ca. 530 grundvandsmålingspunkter i delstaten Slesvig-Holsten

  • Offentliggjort
    20/02/2024
  • Frist
    28/03/2024
  • Åbning af tilbuddene
    02/04/2024
  • Tildelt
    03/05/2024
  • I dag
    06/09/2026
Status
Tildelt
Kontrakttype
Services
Genstand for fornyelse
No
Indkøber
Land Schleswig-Holstein vertreten durch das Landesamt für Umwelt endvertreten durch die Gebäudemanagement Schleswig-Holstein AöR
Udførelsessted
NUTS code: Flere udførelsessteder
Indkøbers beliggenhed
NUTS code: DEF0B Rendsburg-Eckernförde
Sektor (hoved-CPV)
90733000 Tjenesteydelser i forbindelse med vandforurening
Samlet anslået kontraktværdi (ekskl. moms)
Ikke til rådighed
Samlet endelig kontraktværdi (ekskl. moms)
818,637.00 EUR
Referencenummer for tilbuddet
ZV-M5-24-0212000-412.06
Beskrivelse

For at gennemføre den generelle administrative forordning om udpegning af nitratforurenede og eutrofierede områder (AVV Territory Determination – AVV GeA) skal indholdet af overskydende kvælstof i princippet bestemmes i alle målepunkter i udpegningsnettet for at kunne drage konklusioner om den oprindelige mængde nitrat, der tilføres grundvandet. Yderligere målepunkter i det operationelle målenetværk i overensstemmelse med EUWRRL bør også indgå i denne undersøgelse. Til testen kræves en kvalificeret prøveudtagning og efterfølgende analyse af gasserne nitrogen (N2) og argon (Ar) i grundvandet (N2/Ar-metoden). Da denitrifikation kun forekommer i tilstedeværelsen af visse betingelser i grundvandet, og som følge heraf frigives denitrifikationsreaktionsprokter, er det nødvendigt at kende koncentrationerne af andre ingredienser for at vurdere resultaterne. Derfor bør grundvandsprøverne også undersøges for de hovedbestanddele, der er anført i bilaget. Analyseresultaterne evalueres og sammenstilles efter den foreskrevne metode.

Indsendelsesmetode
Elektronisk via:
https://www.meinauftrag.rib.de
Tilbud kan afgives
Elektronisk indsendelse: påkrævet
https://www.meinauftrag.rib.de
Oplysninger om en offentlig kontrakt, en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Ikke til rådighed
Fremgangsmåden ved åbning af tilbud (dato)
02/04/2024 10:00
Tildelingsmetode
Preis
Anslået værdi
Ikke til rådighed
Endelig kontraktværdi
818,637.00 EUR
Tildeling af kontrakten
Officiel betegnelse: AGROLAB Potsdam GmbH
Postadresse:
By: Potsdam
Postnummer: 14473
Land:
Forudgående oplysninger
Kontrakt
Tildeling
Footnote - legal notice

Det indhold, der offentliggøres på denne side, er udelukkende tænkt som en supplerende tjeneste og har ingen retsvirkning. EU's institutioner påtager sig intet ansvar for dens indhold. De officielle udgaver af de relevante udbudsbekendtgørelser er dem, der er offentliggjort i tillægget til Den Europæiske Unions Tidende og findes i TED. Disse officielle tekster er tilgængelige direkte via linkene på denne side. Yderligere oplysninger findes i meddelelsen om udbudsbetingelser og ansvar.